ПЕРЕШКОДИ ЕКОНОМІЧНОМУ ЗРОСТАННЮ УКРАЇНИ
Анотація
Україна зараз знаходиться в тяжкій економічній ситуації через воєнний стан. Про це говорить дефіцит деяких споживчих продуктів, через відсутність можливості закупати та виготовляти ці продукти в довільній кількості. Про це свідчить зростання рівня інфляції. В червні вона сягнула 21,5%. І за прогнозами Національного банку України, до конці року вона сягне 30%. Саме тому, на нашу думку, існує необхідність у дослідженні проблем зростання економіки.
Основними негативними факторами, які сповільнюють економічне зростання є:
1) Використання країною невідновлюваних ресурсів, таких як: нафта, газ, вугілля, рудні і не рудні копалини. В Україні загалом не велика кількість природних ресурсів, порівняно з іншими країнами Європи. Тому, країна мусить більш грамотно розпоряджатися власними ресурсами. Можна використовувати альтернативні ресурси, більш дешеві та відновлювані. І тоді вирішиться два питання - екологічне, збереження природи; та економічне, зменшення імпорту з третіх країн.
2) Україна виділяє велику кількість грошей на утилізацію відходів. Відбувається переробка побутового сміття, для цього розставляють спеціальні контейнери для його розподілу, але проблема в тому, що ці контейнери є далеко не всюди, і далеко не всі люди дотримуються правил сортування сміття.
3) В Україні досить висока частка тіньова економіки. Тіньовий сектор досягає 31% ВВП за 2021 рік. Підприємства знаходять способи сплачувати за використаний ресурс менше, ніж його потенційна вартість. Важко позбутися тіньової економіки в країні, але є декілька варіантів як її можна зменшити: провести судову реформу; Автоматизація процесів адміністрування ПДВ.
4) Україна витрачає дуже багато коштів на підтримку роботи електростанцій. І від початку війни, б’є антирекорди. Останній був 13 листопада 2022 року, перевищено річний максимум, сягнувши 1,777,84 гривні за одну Мвт/год. Основна частина виробництва електроенергії припадає на АЕС – 55,1%, ТЕС та ТЕЦ – 29,3%. І найменша частина припадає ГЕС, ГАЕС та ВЕС – 6,7%. Використання невідновлюваних природних ресурсів є більш дорогим, ніж використання відновлюваних. Тому доцільно було б збільшити ту кількість електростанцій, які використовують відновлювані ресурси. Це і дешевше і корисніше для навколишнього середовища.
5) Проблеми розвитку малого та середнього бізнесу, також є важливим питанням. Саме малий та середній бізнес відіграє дуже важливу роль в економіці. Вони забезпечують близько 64% доданої вартості, 81,5% зайнятих працівників у суб’єктах господарювання та 37% податкових надходжень. Треба створити більш сприятливі умови для їх розвитку. Для пришвидшення розвитку малого та середнього бізнесу є необхідним: зменшення рівня податків; збільшення доступності кредитування. Недостатня інформованість про податкові зміни та можливості розвитку – також є проблемами, що підлягають усуненню.
Отже, вирішення цих питань, сприяє економічному зростанню та дасть змогу усунути багато перешкод економічного зростання України.
Посилання
Підтримка малого і середнього підприємства [Електронний ресурс] / Урядовий портал // Кабінет міністрів України – 2022 - Режим доступу: https://www.kmu.gov.ua/diyalnist/reformi/ekonomichne-zrostannya/pidtrimka-malogo-i-serednogo-pidpriyemnictva