ВПЛИВ ТНК НА ДІЯЛЬНІСТЬ ВІТЧИЗНЯНИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • Анастасія Вишневська
  • Ярослава Глущенко

Анотація

Україна має вигідне географічне розташування, земельні та трудові ресурси, які приваблюють значну кількість ТНК на український ринок, проте у 1999 році налічувалось 7 362 іноземних філій ТНК, тоді як вже у 2010 – 872 філії. Варто зазначити, що в Україні немає жодного сектору економіки, де б не були представленні іноземні ТНК, проте наразі не сформувалося жодної української транснаціональної корпорації.

Наразі існує декілька факторів, що перешкоджають надходженню прямих іноземних інвестицій: політична та економічна нестабільність (особливо з 2014 року), недосконала судова та податкова системи, недостатній захист прав власності, відсутність відкритого фондового ринку. Це означає, що Україна не використовує свій потенціал у повній мірі по залученню ПІІ.

Поява нових ТНК на ринку України сприяє трансферу технологій, впровадження інновацій, створенню нових робочих місць та надходження прямих іноземних інвестицій. Проте загальний вплив ТНК на країну, яка не є лідируючою на світовій арені є дещо неоднозначним.

Метою багатьох ТНК в Україні є створення маркетингових мереж для просування своєї продукції на українському ринку або створення підприємств з переробки сільськогосподарської продукції та корисних копалин. Така діяльність ТНК часто виснажує земельні ресурси, завдає шкоди навколишньому середовищу та сприяє загостренню екологічних проблем. Також це означає, що економічна стратегія України таким чином має формуватися на основі проектів щодо створення міжнародних банків, формування офшорних механізмів, які їх обслуговують; створювати податкові гавані, сприяти збереженню та розвитку трансконтинентальної трубопровідної інфраструктури, транспортної та телекомунікаційної інфраструктури, розвивати та утримувати склади [1].

Також варто зазначити, що часто вітчизняні підприємства не є конкурентоспроможними при появі на ринку ТНК, яким легше захопити частину ринку. Таким чином підвищується складність ведення та розвиток малого та середнього бізнесу в Україні.  Проте при проведенні реформ та покращення умов ведення бізнесу в Україні, вітчизняні підприємства також матимуть кращі умови, що є передумовою до становлення власних ТНК.

Отже, діяльність ТНК на ринку України попри можливі загрози є загалом позитивним явищем, так як це прискорює технологічний прогрес в країні та є джерелом прямих іноземних інвестицій. Українські підприємства при співпраці з ТНК перейматимуть як досвід, так й інновації.  Для якісної співпраці з ТНК українські підприємства не повинні фокусуватися на постачанні сировини та дешевої робочої сили, а на наданні якісних послуг та залучення висококваліфікованих працівників.

Посилання

Lymonova E. M. 2013. Transnational corporations activities in Ukraine: analysis and prospects. Академічний огляд. № 2. С. 134-138.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-03