ВПЛИВ ДІДЖИТАЛІЗАЦІЇ НА ТЕМПИ РОЗВІТКУ МІЖНАРОДНОГО БІЗНЕСУ
Анотація
Сучасні умови невизначеності та перманентних ризиків створюють небезпечні виклики сучасній економічній системі. В даних умовах необхідно звернути увагу на ті тренди, які будуть панувати у світовому бізнес-середовищі найближчі роки. Одним із таких трендів є процес діджиталізації. Розвиток діджиталізації відбувається із неймовірною швидкістю через її здатність збирати, використовувати і аналізувати величезні обсяги цифрових даних, які стосуються абсолютно усіх сфер діяльності. Такі цифрові дані основані на аналізі «цифрових слідів», які залишаються на різних цифрових платформах у результаті активності фізичних осіб або суб’єктів господарювання. Цифрові тренди, які можна сьогодні побачити, охоплюють майже всі сфери життєдіяльності, особливо сферу бізнес-середовища. Вони характеризуються відмовою від посередників та здійснюється на спеціальних цифрових платформах. Розвиток цифрових технологій потребує витрачання значних коштів на функціонування ІТ-сфери.
З точки зору аналізу темпів цифрового розвитку у світі, то можна побачити певні закономірності. Групування країн світу за темпами цифрового розвитку за певними категоріями. До першої категорії належать країни лідери, це ті країни, котрі показують високий темп цифрового розвитку та продовжують лідирувати в розповсюдженні інновацій; II категорія – країни, які мають сповільнені темпи зростання. Протягом тривалого часу ці країни демонстрували стійке зростання, але в даний час значно знизили темпи розвитку. Без впровадження інновацій, вони ризикують відстати від лідерів діджиталізації. Як можна помітити, дві найбільші світові економіки (США і Німеччина) знаходяться на кордоні між країнами-лідерами і країнами з сповільненими темпами розвитку. Поряд з ними розташовується і третя за розміром економіка у світі, Японія. Водночас динаміка цифрового розвитку у Великобританії більше, ніж у країн Європейського союзу; III категорія – перспективні країни: незважаючи на те, що ці країни показують відносно низький загальний рівень діджиталізації, але вони демонструють стійкий темп зростання, що приваблює інвесторів. IV категорія – проблемні країни – які стикаються з важливими викликами, котрі зв’язані із низьким рівнем цифрового розвитку і повільними темпами зростання. Для керівництва цих країн необхідно усвідомити ризик опинитися в «цифровому тупику» і на прикладі країн, які володіють більшою динамікою розвитку вивчити, прийняття яких політичних заходів може підвищити конкурентоспроможність країни.
Саме такий показник оцінювання ступеня охоплення діджиталізацією було запропоновано як тренд світового розвитку економіки і суспільства: Індекс діджиталізації економіки й суспільства DESI (Digital Economy and Society Index) [1]. Він є підсумковим і розраховується за методикою Євросоюзу на основі значень 5 укрупнених параметрів, що визначаються їх показниками – всього 31 показник. Значення параметрів показує ступінь виконання країною ЄС тієї чи іншої вимоги тренду діджиталізації, що і дозволяє розглядати Індекс DESI як прямий показник оцінювання впливу тренду діджиталізації на національну економіку та суспільство окремої країни. Показники індексу діджитал-економіки та суспільства показують, що попит на швидку та надшвидку широкосмугову мережу зростає і очікується, що він зростатиме впродовж років з огляду на збільшення кількісті Інтернет-послуг та потреб бізнес-середовища [2].
Посилання
Digital payment methods that North American retailers accept or plan to accept as of December 2020. [Електронний ресурс]. – [Режим доступу]: https://www.statista.com/
Гусєва О. Ю. Легомінова С. В. Діджиталізація – як інструмент удосконалення бізнес-процесів, їх оптимізація / О. Ю. Гусєва, С. В. Легомінова // Економіка. Менеджмент. Бізнес. – 2018. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecmebi_2018_1_7.