ПРИЧИНИ ФОРМУВАННЯ ТА СУТНІСТЬ НЕПОТРІБНОГО КЛАСУ
Анотація
Сучасний світ стоїть на порозі п’ятої промислової революції. Так звана «Індустрія 5.0» має на меті трансформацію суспільства до «надрозумного» та повне проникнення штучного інтелекту в життя кожної простої людини планети [1].
В нашому житті присутні роботизовані системи, про існування та діяльність яких ми часом і не задумуємося. Так, уже досить давно існують промислові роботи, які виконують небезпечну та надважку для людини працю, популярність набирають побутові роботи, які без присутності людини можуть попилососити чи помити підлогу. Також досить актуальними в російсько-українській війні зараз є бойові роботи, до яких відносяться насамперед і безпілотники.
Такі технології надзвичайно спрощують життя людей, проте, окрім позивних наслідків, технологічна революція може привести до того, що не один мільярд людей залишиться без роботи, адже всі їхні обов’язки буде виконувати штучний інтелект. Варто зазначити, що ШІ має певні переваги над людськими здібностями та можливостями і може повністю перевершити нас майже у всіх сферах життя [2]. Оскільки роботизація уже активно розвивається у нашій буденності, день, коли роботи зможуть замінити більшість спеціальностей та створити новий клас «непотрібних», не так далеко в майбутньому, як це може здаватися на перший погляд.
Клас «непотрібних» – це нова спільнота людей, які є економічно неактивними через зростання використання штучного інтелекту в суспільному виробництві.
Замість продавців у магазинах нас будуть зустрічати роботи або й взагалі звичайні для нас магазини зникнуть через ще більший розвиток інтернет-покупок та швидкісну доставку. Не буде водіїв громадського транспорту, адже їх просто замінити безпілотними автомобілями, які вже зараз починають набирати шаленої популярності. Безробітними стануть також бухгалтера, економісти та аналітики, адже всі їхні задачі полягають в досить простому алгоритмі дій, тому написання необхідного коду не буде викликати великих труднощів. Та й за операційними столами замість людей-хірургів будуть стояти вже роботи-хірурги, які зможуть краще виконувати надскладні операції та швидше аналізувати інформацію і визначати план лікування. Тобто, замінити можна буде майже всі спеціальності.
Крім цього, ізраїльський історик та письменник Юваль Ной Харарі ще зазначає, що технології можуть спричини нерівність не тільки між класами суспільства, а і між цілими країнами, що спричинить порушення глобального балансу у світі. За його думкою розвиток штучного інтелекту призведе до колосального багатства для одних країн, в той час як інші стануть цифровими колоніям, тобто «непотрібним класом» можуть стати певні країни повністю, а не лише окрема група людей [2].
Звичайно все це буде відбуватися поступово, на зміну старим, уже не актуальним професіям будуть приходити нові затребувані спеціальності. Так було завжди і людство пристосовувалося до нових реалій життя, так само буде і цього разу.
Посилання
Finance and artificial intelligence: the fifth industrial revolution and its impact on the financial sector [Електронний ресурс] / Zorica Golic – 2019. – Режим доступу: https://zrefis.ekofis.ues.rs.ba/images/zrefis2019-19/67-81%20Golic.pdf
The meaning of life in a world without work [Електронний ресурс] / Yuval Noah Harari – 2017. – Режим доступу: https://www.theguardian.com/technology/2017/may/08/virtual-reality-religion-robots-sapiens-book?CMP=share_btn_fb