ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
Анотація
Сучасна економіка України розвивалася як невід’ємна частина більшої економіки Радянського Союзу. Отримуючи меншу частку інвестиційних фондів Радянського Союзу та виробляючи більшу частку товарів за нижчою встановленою ціною, Україна змогла виробляти більшу частину загального обсягу продукції промисловості особливо в аграрному секторі радянської економіки. По суті, централізована передача багатства з України, що становила одну п’яту її національного доходу, допомогла фінансувати економічний розвиток інших частин Радянського Союзу.
На початку 21 століття багато молодих українців, особливо мешканців західної сільської місцевості країни, шукали можливості працевлаштування за кордоном. Хоча така міграція іноді призводила до локальної нестачі робочої сили в Україні, грошові перекази від української діаспори становили близько 4% ВВП країни.
Сучасна економіка характеризується процесами глобалізації, інтеграції, соціалізації та інформатизації, що супроводжуються посиленням конкуренції на національному та міжнародному ринках. Крім того, українська економіка характеризується скороченням виробничої та споживчої активності, що пов'язано з внутрішньополітичною та економічною ситуацією в країні. Це призводить до того, що вітчизняні підприємства повинні адаптувати свою діяльність до зовнішніх умов. Тільки так вони зможуть зберегти свою конкурентоспроможність на внутрішньому та зовнішньому ринках.
Триваюче російське вторгнення в Україну продовжує завдавати значних економічних і соціальних втрат через значні збитки виробничим активам та інфраструктурі, обмежений доступ до ринку та переміщення робочої сили. Очікується, що ВВП України скоротиться на 35% у 2022 році, якщо статус-кво збережеться до кінця року без додаткових економічних потрясінь.
Конфлікт є серйозним ударом по світовій економіці, який шкодить економічному зростанню та сприяє масовій інфляції й підвищенню цін. Крім страждань і гуманітарної кризи внаслідок вторгнення Росії в Україну, вся світова економіка відчуває наслідки уповільнення зростання економіки та високої інфляції. Цей вплив відбуваються трьома основними каналами. По-перше, вищі ціни на такі товари, як їжа та енергоносії, ще більше підштовхують інфляцію, у свою чергу зменшуючи вартість доходів і обтяжуючи попит. По-друге, сусідні економіки, зокрема, стикаються з перебоями в торгівлі, ланцюгах постачання та грошових переказів, а також із історичним сплеском потоків біженців. І по-третє, зниження ділової довіри та підвищення невпевненості інвесторів впливають на ціни активів, посилюючи фінансові умови та потенційно стимулюючи відтік капіталу з ринків, що розвиваються.
Росія та Україна є основними виробниками сировини, перебої у постачанні призвели до стрімкого зростання світових цін, особливо на нафту та природний газ. Вартість продовольства підскочила, а пшениця, на яку Україна та Росія становлять 30% світового експорту, досягла рекорду. А у довгостроковій перспективі військові дії можуть докорінно змінити глобальний економічний і геополітичний порядок.
Таким чином, підсумовуючи усе вищесказане, можна беззаперечно стверджувати, що економіка України зараз перебуває вкрай проблематичному становищі та зазнає все більше труднощів у зв’язку з повномасштабними воєнними діями. На даний час перед Україною як ніколи постає багато проблем, що перш за все, пов’язано з економічними аспектами. Звичайно, за таких умов не можливо робити ніяких конкретних прогнозів щодо подальшої ситуації, можна лише сподіватися хоча б на якусь стабілізацію економіки та покращенням життя в районах ТОТ.