ВОЄННИЙ СТАН ЯК ВИКЛИК ЕКОНОМІЦІ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • Єва Ілієва

Анотація

Вивчення економічних проблем було і є актуальним на кожному етапі розвитку нашої держави. Сьогодні ж основною і найбільшою проблемою в економіці України є воєнний стан, який неминуче негативно впливає на економічні показники. Тож дана тема має величезну актуальність щодо запровадження заходів по відновленню країни.

Економіка в Україні завжди розвивалась досить циклічно. За даними світового банку номінальний ВВП в Україні з 1992 року коливався від 30 тис. доларів до 185 тис.доларів США. Це зумовлено насамперед тим, що свій шлях, як незалежна держава, Україна розпочала не так давно. «Залізна завіса» та багато років тоталітарного режиму залишили великий відбиток та стали поштовхом до нового, хоч і складного економічного розвитку. Проте зараз Україна є дуже великим гравцем на світовому ринку. Не є секретом те, що Україна - аграрна країна та нашою «візитівкою» у світі є сільське господарство, отже, як приклад, доречно розглянути  вплив воєнного стану саме на нього.

Як повідомляє Артур Ніцевич (Голова Правничого комітету Південноукраїнського офісу EBA), до початку війни наша країна експортувала понад 15% продовольства кукурудзи та близько 10% зернових від світового експорту, що означає що Україна була найбільшим експортером даних сегментів у світі. Зараз же продовольчий ринок знаходиться у тяжкому стані, на що впливає кілька факторів: по-перше, останні роки спостерігалися не надто сприятливі погодні умови для вирощення продуктів сільського господарства. По-друге, відбулося збільшення цін на енергоносії, що у свою чергу призвело до подорожчання добрив. По-третє, відсутність або обмежена можливість експорту зерна з України також вплинула на зміну продовольчих цін у світі. Збільшилися ціни на зерно, що призвело до збільшення цін на м’ясо та багато інших товарів. Не менш важливим фактором є відмова іноземних країн від співпраці з Росією, як з країною-агресором, а також мінування полів, що зменшує кількість посівних площ. Яку ж допомогу отримують аграрні підприємства в Україні? Міжнародні донори зараз намагаються налаштувати співпрацю так, щоб будо вигідно обом сторонам. Левову долю міжнародної допомоги надав ЄС. Наприклад, з 1 вересня 2022 року у Державному аграрному реєстрі розпочато приймання заявок в межах програми допомоги малим агровиробникам на загальну суму понад 1,5 млрд гривень, яка фінансується за допомогою бюджетної підтримки Європейського союзу.

Тож допомога світу зараз відіграє важливу роль у відновленні збитків та погіршень показників, яких ми зазнали. Наразі це одна з найголовніших причин, чому економіка ще тримається у відносно непоганому стані. Звісно, такими темпами Україна буде відновлювати економіку не один рік, проте вже зараз можна сказати, що свої позиції на світовому ринку вона не втратить. Важливими будуть також дії держави щодо відбудови економіки та впроваджені сільськогосподарські програми. Наразі важко казати про повномірне відновлення, так як повномасштабне вторгнення ще не завершене і дії як з боку держави так і іноземних інвесторів будуть  найбільш ефективними та рушійними у повному розмірі по завершенню воєнних дій. Зараз можемо зазначити лише те, що ретельне вивчення впливу ситуації в країні на зміни в макроекономічній стабільності є надзвичайно важливим для подальшого плану та прогнозів щодо відбудови нашої держави.

Посилання

Українська економіка під час війни. Що далі? (2022). [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://eba.com.ua/ukrayinska-ekonomika-pid-chas-vijny-shho-dali/

Міністерство аграрної політики та продовольства України. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.kmu.gov.ua/news/ministr-ahrarnoi-polityky-ta-prodovolstva-pidpysav-pershyi-perelik-otrymuvachiv-v-ramkakh-prohramy-pidtrymky-shcho-finansuietsia-koshtamy-ies-na-zahalnu-sumu-9167-mln-hrn

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-03