КОРУПЦІЯ ТА ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК
Анотація
Наявність тіньової економічної діяльності у поєднанні з різними проявами корупції має загрозливий вплив на інституційне середовище країни, створюючи загрозливі перешкоди для розвитку економічної та соціальної сфер країни, обмежуючи зростання добробуту та покращення життя людей, Формування сприятливого бізнес-клімату та інвестиційного клімату негативно впливає на ефективність протидії та протидії злочинності, дієвість правоохоронної та судової систем [1].
Основними критеріями віднесення економічних явищ до сфери тіньових відносин суб’єктів господарювання прийнято вважати [2]:
а) отримання економічної вигоди від передачі економічних благ або прав; розширення економічних можливостей індивідів (груп); скорочення особистих витрат на придбання різних товарів; б) здійснювати господарську діяльність поза законами та нормативними актами, приховувати чи приховувати її важливі аспекти від правоохоронних, контролюючих органів, власників, засновників; в) використання службового становища та ресурсів суспільних фондів для підвищення власного добробуту і добробуту близького оточення.
За підрахунками, рівень тіньової економіки в 2020 році склав 30% від обсягу офіційного ВВП, що трохи вище ніж за попередній рік. Інтегральний показник рівня тіньової економіки в Україні представлений на рис. 1., проілюстровано зміну обсягу ВВП з темпами приросту/зниження рівня реального ВВП, відповідно до попереднього року.
Для виявлення властивостей корупції та злочинності у сфері економіки відповідним органам влади, що до контролю за додержанням податкового законодавства рекомендовано користуватись методологією SWOT- і PESTEL-аналізів , які можуть бути підґрунтям для розроблення стратегічних планів будь-якого рівня й надають можливість оцінити спроможність держави протистояти кримінальним загрозам, забезпечити її економічну безпеку. SWOT-аналіз – це процес установлення зв’язків між найхарактернішими для системи, зокрема правоохоронної, можливостями, загрозами, перевагами й недоліками, результати якого згодом можуть бути використані для формулювання та обрання стратегій її діяльності. PESTEL-аналіз – аналіз спрямований на виявлення політичних, економічних, соціальних, технологічних, екологічних та юридичних (законодавчих) аспектів зовнішнього середовища, які можуть вплинути на стратегію роботи служби фінансових розслідувань.
Посилання
Бірюков І. В., Корупційні аспекти появи та поширення
прихованого підприємництва
Пацкан В. В., Інституціональні основи антикорупційної політики як складової детінізації економіки
Рівень тіньової економіки [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: