ВИТРАТИ РОБОЧОГО ЧАСУ НПП НА АДМІНІСТРУВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ
Анотація
Організація, планування, контроль витрат робочого часу є важливим завданням організації продуктивної діяльності бізнесу, а також організацій і установ неприбуткового сегменту. Предметом дослідження є витрати робочого часу науково-педагогічних працівників на адміністрування навчального процесу, який можна розглядати як допоміжний до безпосереднього виконання навчального навантаження. Внаслідок зміни форм і змісту навчального процесу змінюються витрати часу на певні види робіт за сталої величини робочого часу працівника на рік – 1680 годин [1]. Метою цього дослідження є з’ясування обґрунтованості, системності, логічності змін змісту робіт з адміністрування навчального процесу.
Методологічною основою дослідження є індуктивний метод. Методом хронометражу робочого часу [2] визначено середні витрати робочого часу викладача на додатковий вид роботи – ведення поточних відомостей академічних груп. На підставі розглянутого прикладу зроблено узагальнення щодо методів впровадження нових форм робіт з адміністрування навчального процесу. Надано рекомендації щодо покращення цього процесу.
Віднедавна системою підтримки навчального процесу університету «Електронний кампус КПІ ім. І. Сікорського» (далі «Кампус») згенеровано форму звітності викладача щодо проведення навчальних пар шляхом заповнення поточних відомостей академічних груп студентів. Такий спосіб звітності традиційно використовувався виключно у закладах середньої освіти. Для НПП дослідницького університету це виявився новим видом роботи. Для оцінки витрат робочого часу сімом викладачам кафедри економіки і підприємництва було запропоновано провести хронометраж виконання цього виду роботи. При розрахунку було враховано час підготовчо-заключного періоду (включення комп’ютера, заходження в «Кампус» тощо) час виконання основної роботи. Не було враховано непродуктивні витрати часу, пов’язані з нестійким енергопостачанням і інтернетом. Аналіз отриманих даних дав уявлення про середні витрати часу щодо оброблення однієї позиції по одному студенту у відомості. Вони склали 1 хвилину з урахуванням можливості паралельного занесення інформації під час проведення занять в умовах дистанційного обмеження з використанням ПК. При поверненні навчального процесу до традиційного очного формату паралельне виконання цих робіт стане неможливим, враховуючи технічні можливості аудиторного фонду університету.
Щільність фіксації результатів студентів залежить від рейтингової системи оцінювання (РСО). Із досвіду роботи автора кожний студент протягом проходження курсу отримує в середньому 20 оцінок. При кількості студентів 150 осіб на навчальний рік витрати часу на цю додаткову роботу складають 50 годин на рік. Враховуючи, що до введення цього виду роботи кожний викладач на ставку відпрацьовував 1680 годин на рік, то додавання такого обсягу роботи має супроводжуватись скасовуванням інших видів робіт з метою дотримання чинних норм КЗПП України.
Застосовуючи індуктивний метод, можна зробити висновок про відсутність наукового обґрунтування процесу формування завдань для НПП зокрема в сфері адміністрування навчального процесу в цілому. Для організації системної роботи в цій сфері пропоную профкому КПІ, факультету менеджменту і маркетингу вийти з ініціативою щодо створення дослідницької лабораторії, метою діяльності якої зокрема має стати експертиза існуючих, розроблення та імплементація нових науково обґрунтованих норм витрат часу працівників.
Посилання
Кодекс Законів про працю України. [Електронний ресурс]. Режим достутпу:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text
Організація виробництва. Курс лекцій [Електронний ресурс] : навчальний посібник для здобувачів ступеня бакалавра за освітньою програмою «Економіка бізнес-підприємства» спеціальності 051 «Економіка» / КПІ ім. Ігоря Сікорського ; уклад. О. О. Кожемяченко. – Електронні текстові данні (1 файл: 2,81 Мбайт). – Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2021. – 233 с. – Назва з екрана. Примірник надано до бібліотеки у електронній формі: https://ela.kpi.ua/handle/123456789/48106.