ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ
Анотація
Малий та середній бізнес є двигуном та невід’ємною частиною економіки сучасних країн світу з розвиненою ринковою економікою. Саме такі підприємства вирішують цілу низку проблем як суспільного, так і соціально-економічного характеру в нашій країні. Але сьогодні в Україні суб’єкти малого та середнього бізнесу зазвичай стикаються з низкою проблем: відсутність доступних програм державної підтримки, висока ставка кредитування, а також недосконала та важка система оподаткування.
Така політика уряду та парламенту в подальшому може призвести до банкрутства та закриття багатьох суб’єктів господарювання, втрати робочих місць та зростання безробіття. Наприклад, якщо у 2015 році кількість зареєстрованих ФОПів в Україні становила понад 160 тисяч осіб, то у 2018 році кількість зменшилась приблизно на 20 тисяч. Це сталось через зміну чинного законодавства, яке передбачало сплату обов’язкових платежів – єдиного соціального внеску та податків з усіх без винятку фізичних осіб-підприємців. Хоча, варто зазначити, що в Україні протягом останніх восьми років проводиться підтримка малого та середнього бізнесу. Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України розробило концепцію загальнодержавної програми підтримки малого і середнього підприємництва. Ця програма дозволяє впровадити в Україні нові види фінансової державної підтримки для малого і середнього бізнесу, а саме: часткову компенсацію процентних ставок за кредитами, які надаються під бізнес-проекти, компенсацію лізингових платежів, а також передбачається розширення програми мікрокредитування. Підтримку малому та середньому бізнесу в Україні надають і міжнародні організації, наприклад, Регіональна Місія Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Такі заходи позитивно вплинули на загальну кількість приватних підприємств, а також збільшило загальний обсяг ВВП України отриманний від малого та середнього підприємництва. Хоча, реальний внесок цих підприємств все ще не є достатнім - приблизно 55%, на відміну від європейських країн, де середній показник сягає більше 70%. Також важливо зазначити, що за дослідами аналітиків у 2022 році статистика значно погіршиться через агресію РФ у бік нашої країни.
Отже, роль ефективної державної підтримки розвитку малого та середнього бізнесу є надважливою для економіки України. Для вирішення проблем фінансування малого та середнього бізнесу на державному рівні потрібно: створювати спеціалізовані фонди, зменшувати ставки банківських кредитів, залучати комерційні банки до пільгових програм фінансування тощо. Враховуючи важливість розвитку малого і середнього бізнесу, аналітики вважають, що надання кредитів малому та середньому підприємництву є перспективним видом діяльності, а також важливим і необхідним для розвитку бізнесу в Україні.
Після досліджень можна зробити висновок, що держава не може розвивати свою економіку без розвитку приватного підприємництва, а діяльність малого та середнього бізнесу відіграє важливу роль у цьому напрямку. Проте рівень розвитку малого та середнього підприємництва в Україні нижчий ніж у багатьох розвинених європейських країнах. Хоча, українська економіка має всі можливості для розвитку підприємництва але, уряду потрібно розробити та впровадити механізм ефективної взаємодії між державою та підприємствами і, особливо, ФОПами. В подальших дослідженнях слід приділити увагу розробленню ефективного механізму інструментарію підтримки малого і середнього бізнесу у взаємодії з вітчизняним урядом, що потребує подальших реформ та досліджень у цій сфері.