ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ІННОВАЦІЙНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА В УКРАЇНІ
Анотація
Інноваційна діяльність спрямована на створення нового конкурентоспроможного продукту чи послуги за допомогою використання різних наукових досліджень та винаходів [3, с. 5-6]. Тому інноваційний розвиток характеризується вдосконаленням національної економіки, що, у свою чергу, дозволяє збільшити обсяги суспільного виробництва та підвищити якість продукції.
Інноваційна активність промислових підприємств в Україні перебуває на незадовільному рівні, що не досягає навіть мінімального результату серед європейських країн. Тому проблеми, які перешкоджають інноваційному розвитку, можна розділити на два типи: проблеми на самому підприємстві та проблеми на державному рівні. До першого відносять: високі економічні ризики, дефіцит власних коштів, недостатню кількість інформації про новинки розробок та технологій, некваліфікований персонал, досить великі витрати на нововведення та нешвидка їх окупність. До другого типу проблем можна віднести такі: неправильна скерованість дій суб’єктів інноваційної підприємницької діяльності, відсутність чіткої сформованої стратегії, відсутність потрібної науково-методологічної бази, а також держава не створила необхідного підґрунтя для іноземних інвесторів [1, с. 3].
Згідно із статистичними даними за 2019 рік, витрати підприємств на інновації складали близько 87,7%, а держава забезпечує фінансуванням всього 3,9% від загальної кількості, решта витрат припадає на інвесторів.
Тож бачимо, що головною проблемою виступає саме фінансування, яку необхідно вирішувати просто зараз. Це можна зробити за допомогою залучення нових інвесторів, створивши для них більш сприятливі умови, а також держава має допомагати на ранніх стадіях розвитку інноваційних проєктів чи бізнес-ідей [2, с. 2-3].
Отже, забезпечення сталого інноваційного розвитку підприємництва в Україні повинно стати одним із головних напрямів діяльності держави, оскільки нововведення у цій сфері допоможуть зміцнити конкурентні переваги України на світовій арені. Крім того, впровадження іновацій позитивно вплине на економіку загалом, оскільки підвищення конкурентоспроможністі відчизняних виробників, призведе до збільшення реального ВВП. Для збільшення інноваційної активності підприємств держава повинна створювати спеціальні механізми заохочення підприємств, особливо малих розмірів, бо саме вони швидко впроваджують різні нововведення.
Посилання
Радченко Л. П. Інноваційний розвиток національної економіки та механізми його забезпечення. URL: https://zenodo.org/record/20716/fil_15X159-167.pdf.
Ткаченко Т. П., Тульчинський Р. В. Розвиток інноваційного підприємництва в Україні. URL: http://economy.kpi.ua/files/files/40_kpi_2010_7.pdf.
Тюха І. В., Кузнєцова В. А. Проблеми інноваційної діяльності в Україні та на вітчизняних підприємствах. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=4545