ДОСЛІДЖЕННЯ ПОТЕНЦІАЛУ ЗАСТОСУВАННЯ НАНОТЕХНОЛОГІЙ

Автор(и)

  • Юліана Малихіна

Анотація

Розвиток наукової діяльності постійно створює нові об’єкти дослідження. Українські дослідники впровадили наноінновації у медичній сфері (наномагнетит і магнітну рідину  як носії ліків), біобензин як наномодифікований етанол, терморозширений графіт як ефективний сорбент та інші розробки. Але кінцевий споживач ще не відчуває присутність наноматеріалів у повсякденному житті. Тому метою даного дослідження було визначено систематизацію тенденцій змін наукових праць, патентів, що використовують результати нових розробок на основі нанотехнологій [1]. В  розвинутих країнах світу (особливо США, Японії, Південній Кореї, Євросоюзі) проводяться  фундаментальні  дослідження  нанотехнологій  і наночастинок [2]. Новітні нанотехнології формують свою нішу ринку при створенні нанопродукції, у тому числі і українського виробництва [3]. Застосування перспективних розробок [1] позитивно впливає на міжнародний імідж України, а державна підтримка інновацій має вирішальну роль для введення нанотехнологій у загальне використання [4]. Інтеграція України у світову систему передбачає можливість  реалізувати інвестиційний потенціал через пропозицію конкурентних продуктів на основі трендових нанотехнологічних розробок [5]. Дослідження показало, що в Україні створені умови для реалізації пріоритетних інноваційних проєктів [6], впровадження новітніх підходів та стандартів інноваційної діяльності, досягнення цілей сталого розвитку. У ході дослідження з’ясовано ефективність впровадження спеціальних пільгових умов оренди приміщень  для елементів інноваційних структур,  надання фінансової підтримки закладам вищої освіти та науковим установам для здійснення інноваційної діяльності. Розбудовується мережа центрів підтримки технологій та інновацій за сприяння Всесвітньої організації інтелектуальної власності та створення бази даних аналітичної інформації про технологічний, економічний, кон’юнктурний рівень зазначених розробок.

У 2020 році Україна посіла 45 місце серед 131 держави за індексом інноваційної результативності. Дослідження показало, що порівняно з 2019 р. Україна  піднялась на 2 позиції, а порівняно з 2013 р. на 26 позицій [7]. Отже, держава підтримує й сприяє розвитку новітніх технологій, використовуючи сильні сторони інноваційної спроможності нашої держави, такі як людський капітал, рівень освіти і здатність до критичного мислення, знання та технологічні результати. Підвищення рейтингових позицій України серед інших країн – наглядне відображення потенціалу інноваційної ефективності наших розробок. Розвиток інноваційних рішень в умовах воєнного стану дозволяє спрогнозувати стійкий потік економічної підтримки усього світу й збільшення інвестицій у процесі відновлення України. І наноматеріали стають ефективним локомотивом розвитку інноваційного середовища.

Посилання

Визначення пріоритетних напрямів розвитку і комерціалізації нанотехнологій в Україні / Звіт НДЦ ІПР НАНУ. Харків, 2015, ‒ 19 с. Електронний ресурс. URL: https://ndcipr.org/media -/posts/presentations/0114U001541_azS21HQ.pdf

Матюшенко І. Ю. Проблема визначення пріоритетних напрямів розвитку нанотехнологій в рамках пріоритетів розвитку науки і техніки в Україні. // Проблеми Економіки 2011, № 2, C. 14‒ 25.

NanoProduction. ‒ Електронний ресурс. URL: https://nano-production.com.ua

Глухова Д. А. Розвиток нанотехнологічного бізнесу в Україні.// Економіка та держава. 2010, № 12, С. 58‒ 59.

Моісеєнко Ю. М. Роль нанотехнологій у забезпеченні ефективного функціонування національної економіки. //Моделювання регіональної економіки. 2016, № 2(26), С. 341‒ 349.

Про робочу групу з питань інноваційного розвитку економіки. Розпорядження Президента України № 521/2021-рп. від 11.08.2021 р. ‒ Електронний ресурс. URL: https://www.president-.gov.ua/documents-/5212021-rp-39633.

Стан науково-інноваційної діяльності України у 2020 році. ‒ Електронний ресурс. URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/nauka/2021/06/23/AZ.nauka.innovats-iyi.2020-29.06.2021.pdf

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-03