СУТНІСТЬ ПОНЯТТЯ «ІНВЕСТИЦІЙНИХ РЕСУРСІВ» ЯК ЕКОНОМІЧНОЇ КАТЕГОРІЇ
Анотація
У сучасних умовах загальносвітового економічного спаду, фінансової нестабільності та дефіциту ліквідності, акцент у дослідженнях інвестиційної діяльності підприємств логічним чином зміщується у бік аналізу впливу ефективності формування і використання інвестиційних ресурсів на успішну реалізацію окремих інвестиційних проєктів та конкурентоспроможність інвестиційних стратегій підприємства загалом.
Багато вітчизняних та зарубіжних науковців нерідко використовують поняття «інвестиційні ресурси», хоча переважно у вузькому контексті – грошових інвестицій. Цим же обумовлюється і відсутність чіткого визначення даної дефініції у їхніх наукових працях.
В роботах вітчизняних економістів дане поняття почало використовуватись відносно нещодавно, що було пов’язано із трансформацією розуміння самої категорії «інвестиції».
Що ж до словникового тлумачення, під «ресурсами» розуміють – запаси чого-небудь, можливості, які можна використати у разі необхідності, кошти або джерела надходження будь-чого [1].
У сучасній економічній літературі досить обмежена кількість науковців розглядає поняття «інвестиційних ресурсів» окремо від «інвестицій», деякі навіть ототожнюють його з власним капіталом підприємства.
Більше того, на нашу думку, ця економічна категорія, у такому формулюванні, є порівняно новою та визнаною лише економістами пострадянського простору, оскільки у роботах європейський та американських економістів ми не зустрічали словосполучення «інвестиційні ресурси підприємств».
Проте, більшість вітчизняних науковців все ж таки схиляється до того, що інвестиційні ресурси – це сукупність грошових коштів підприємства, спрямованих на розвиток, будівництво та розширення діяльності. Такі фінансові кошти бувають двох видів: позикові та власні [1].
Власні інвестиційні ресурси формуються на безоплатній основі за рахунок вкладення засновників та інших зацікавлених сторін, а позикові – підприємство отримує на зворотній основі, переважно від інвесторів для реалізації конкретних інвестиційних програм чи проєктів.
Нерідко трапляється, що до складу інвестиційних ресурсів підприємства відносять не тільки грошові засоби, але й виражені у грошовому еквіваленті інші інвестиції, в тому числі основні й нематеріальні активи, кредити, займи, права землекористування і т.п.
Слушною є думка щодо включення до складу інвестиційних ресурсів підприємства трудових, або інтелектуальних ресурсів, як ресурсів супроводу [2].
Отже, інвестиційні ресурси підприємства – це власні або позикові економічні ресурси у вигляді матеріальних і нематеріальних цінностей (у т.ч. грошові, трудові), що використовує суб’єкт господарювання у інвестиційних проєктах з метою отримання економічного ефекту.
Посилання
Феняк Л.А. Теоретичні підходи до визначення сутності інвестиційних ресурсів підприємств. Ефективна економіка. 2017. № 6. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=5663.
Жученко З.О. інвестиційні ресурси підприємств: механізм регулювання. Інвестиції: практика та досвід. 2009. № 20. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.investplan.com.ua/pdf/20_2009/6.pdf.