ПЕРЕВАГИ СТВОРЕННЯ КЛАСТЕРІВ В ІТ - БІЗНЕСІ УКРАЇНИ
Анотація
Останні роки українська IT-галузь набула стрімкого розвитку, зокрема за 2021 рік на 36%, при тому,що кількість спеціалістів цієї галузі зросла з 244 тис. до 285 тис. осіб. Загалом, за останні три роки галузь зросла на більше ніж 50% по обсягу продукування експорту [1]. Згідно з рейтингом «A.T. Kearney» 2021 року український ІТ-сектор посів 42 місце у рейтингу з 60 країн, його індекс 5,24 [5]. Якщо порівняти цей показник з 2019 роком, то видно, що рейтинг впав на 22 місця, тобто на 0,12 пункти індексу, основною причиною чого є зростання вартості праці в Україні. Як представлено у підсумкових діаграмах дослідження «A.T. Kearney» впродовж 2014-2019 років українська IT-галузь поступово покращувала свій результат у рейтингу серед 50 країн.
Для координації зусиль, залучення нових фахівців, а також адаптації до умов ринку IT-компанії України вступають у кластери [1, 2]. Кластери залучають інвестиції, створюють ділове середовище, покращують освіту у своїх містах, створюють благодійні проекти та координують діяльність компаній учасників. Найбільші з них функціонують у Києві, Харкові, Львові, Дніпрі та Одесі. Загалом, за даними асоціації IT Ukraine на кінець 2021 року в різних регіонах України функціонував 21 кластер [3]. Кластери забезпечують розвиток бізнес-середовища, залучення інвестицій та нових компаній у регіони, де вони функціонують. Наприклад, Київський IT кластер бере участь у проекті iCity Kyiv, побудова креативного простору та зони проведення бізнес зустрічей, а Львівський IT-кластер створив освітній проект IT Future, у рамках якого спеціалісти компаній учасників приймають участь у розвитку IT-освіти регіону [1]. Кожен кластер має свою модель функціонування, залежно від специфіки компаній учасників кластеру, однак у всіх кластерів є одна мета - це розвиток свого регіону, тому кластери обмінюються досвідом.
Серед факторів, що негативно впливають на розвиток IT кластерів в Україні та знижують їх конкурентоспроможність належать: політична та макроекономічна нестабільність, недосконала система захисту інтелектуальної власності, перешкоди щодо залучення зовнішніх інвестицій, а також система регулювання [4].
Діяльність IT-кластерів є одним із головних факторів розвитку ІТ-інфраструктури в Україні. Саме розвиток ІТ-інфраструктури займає важливе значення у залученні більшої кількості IT фахівців, а також подальшого залучення інвестицій у галузь. Таким чином, розвиток IT-кластерів сильно пов’язаний із розвитком освітніх та інфраструктурних проектів і є фактором росту галузі загалом.
Посилання
Бай С.І., Присяжнюк А.Ю. IT кластери в Україні: економічний потенціал, Економіка України / Economy of Ukraine, 2018, 9, Режим доступу до ресурсу: http://economyukr.org.ua/docs/EU_18_09_050_uk.pdf
Літошенко А.В. Проблеми визначення поняття ІТ-аутсорсингу та його особливості. Економічний аналіз : зб. наук. праць. 2016. Том 23. № 2. С. 88–92.
Ukraine IT Report 2021, Режим доступу до ресурсу: https://reports.itukraine.org.ua/
Наливайко Н.Я. Коломієць О.Г. Перспективи розвитку IT кластерів в Україні на основі венчурного інвестування, Науковий вісник НЛТУ України, Режим доступу до ресурсу: https://nv.nltu.edu.ua/Archive/2018/28_9/16.pdf
The 2021 Kearney Global Services Location Index, Режим доступу до ресурсу: https://www.kearney.com/digital/article/-/insights/the-2021-kearney-global-services-location-index