АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЕКОНОМІКИ У ВОЄННУ ДОБУ
Анотація
В процесі розвитку країни відбувається безліч змін, як позитивних так і негативних. На сьогоднішній день економічний стан України досить складний, але з перспективою у майбутньому. Головною суто матеріальною проблемою зростання економіки в Україні є значна нестача інвестицій. Зношеність основних виробничих засобів виробництва в Україні перевищує 60%. Промисловість та інакші галузі потребують вкладень капіталу в модернізацію виробництв. Зростання ВВП набрали темп у 5-7% на рік (достатньо щоб наздогнати європейські країни). Частка інвестицій у ВВП має перевищити 25%, тоді як зараз вона становить 15,6%.
Через надзвичайно складний час Україна має дуже велику державну заборгованість, станом на кінець червня 2021 року - 2 514,36 мільярда гривень, або 92,52 мільярда доларів, яка стрімко набирає оборотів. Це не дає змогу бути нам на шляху до повної стабілізації економічного розвитку. Велика частина бюджету буде витрачена на відновлення інфраструктури та відновлення пошкоджених ТЕС і ТЕЦ. Збитки вже сягнули більше 2,5млрд доларів, на ремонт об’єктів операторів системи розподілу електроенергії—щонайменше 5млрд доларів. Загрозу всій економічній стабілізації представляє собою тіньова економіка та її зростаючі масштаби. Криміналізація, незаконність, відсутність керування нелегальними зв’язками та справами, грошовий обіг поза законом—мають бути відрегульовані. Заходи для вирішення нелегальних дій мають бути негайно введені та зроблені.
Для того, щоб не дати вітчизняній економіці зупинитися, необхідно, щоб продовжував працювати бізнес. За результатами опитування Європейської Бізнес Асоціації, у квітні суттєво скоротилась кількість непрацюючих підприємств – наразі таких 26%, тоді як у влітку їх було 42%. З-поміж опитаних малих бізнесів 17% вже відновили роботу після тимчасового припинення і ще 23 відсотки готуються до відновлення. Для підтримання бізнесу було створено проєкт «єРобота», який передбачає надання українцям грантів для започаткування бізнесу, розвитку підприємництва та навчання. Спрямований на активізацію підприємницької діяльності та стимулювання створення робочих місць.
Навіть за умов проведення воєнних дій, економіка продовжує працювати, а бізнес—сплачує податки. За інформацією від ДПС, у січні-травні 2022 року зведеного бюджету надійшло 450,7 млрд грн, а це вже на 20,1% більше ніж період минулого року. Зараз для опору агресії Росії надходжень не вистачає, недофінансування витрат оцінюють у у $5 млрд на місяць. За оцінкою KSE Institute загальний обсяг знищеної чи пошкодженої житлової нерухомості становить близько 26 млн. кв. м. Відтак, статистика невтішна: вже за перший тиждень квітня прямі витрати економіки України досягли показника 80,4 млрд. доларів, у гривнях це 2,4 трлн. гривень. Ця сума зростатиме.
Для вирішення цієї проблеми Україна потребує більшої грошової допомоги. З березня по липень, за даними Нацбанку, Україна отримала від міжнародних партнерів 12,7 мільярдів доларів США. З них 7,2 млрд. доларів кредитів та 5,5 млрд. доларів грантів.
Аналізуючи прогнозування експертів, можна зробити висновок, що на економіку в Україні чекають складні часи та вельми повільні темпи відновлення. МВФ погіршив прогноз, кажучи про тимчасову економічну депресію.
Посилання
Три вектори: нова економічна доктрина для України. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://nv.ua/ukr/opinion/ekonomika-ukrajini-tri-naybilshi-problemi-novini-ukrajini-50114026.html
Міністерство економіки України. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.me.gov.ua/?lang=uk-UA