ПЕРСПЕКТИВИ ВИКОРИСТАННЯ БЕЗПІЛОТНИХ ЛІТАЛЬНИХ АПАРАТІВ У ПІДПРИЄМНИЦТВІ
Анотація
Національний цивільний ринок безпілотних літальних апаратів (БПЛА) характеризується початковим зростанням і розвитком попиту, а в перспективі може стати проривом у світі комерції, за умови, що провідні технологічні підприємства країни зможуть створити умови запровадження відповідних технологій.
Однак є деякі бар'єри для розвитку ринку безпілотних літальних апаратів: правові бар'єри, технічні обмеження, ринкові бар'єри. Непророблена регуляторика є одним із ключових бар'єрів для широкого впровадження БПЛА у багатьох країнах світу. У цьому безпілотні технології розвиваються набагато швидше, ніж розробляється законодавство, щоб регулювати галузь. Бар'єрами розвитку ринку БПЛА в Україні виступає наступне:
- відсутність в українському законодавстві чіткої інформації про правила використання споживчих та комерційних дронів, а також заборона на вільне використання БПЛА у повітряному просторі України;
- відсутність в Україні сучасної виробничої та компонентної бази, орієнтованої на масовий споживчий та масовий комерційний ринок, що призводить до високих витрат та підвищення вартості апаратів;
- існує також небезпека створення проблем для інших учасників повітряного руху, а також транспортних засобів, інфраструктури та людей на землі. Серйозні побоювання щодо використання дронів не за призначенням для втручання у приватне життя та комерційну таємницю, можливість перехоплення та отримання контролю за дроном іншими особами.
Для зниження зазначених ризиків у низці країн існує вимога обов'язкового страхування комерційних БПЛА. Усе це стримує розвиток галузі й у результаті обсяг приватних венчурних інвестиції у проекти, пов'язані з БПЛА в Україні мізерно малий [1].
Проте, виробництво вітчизняних безпілотних літальних апаратів, які не поступатимуться за технічними характеристиками закордонним аналогам, дозволить розвинути науково-технічний потенціал авіаційної галузі, забезпечити лідерство у військовій та цивільній сферах, зміцнити позиції України на світовому ринку сучасних високотехнологічних технологій.
Посилання
Мосов С. П., Хижняк В. В., Литовченко А. О., Ядченко Д. М. Класифікація, функції та завдання безпілотної авіації у сфері цивільного захисту України // Науковий вiсник: Цивiльний захист та пожежна безпека. 2021. № 2 (12). С. 54-68.