ТОКЕНІЗАЦІЯ АКЦІЙ ЯК ОДИН З СПОСОБІВ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ФІНАНСОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ В УКРАЇНІ

Автор(и)

  • Світлана Тульчинська
  • Микита Фалько

Анотація

Використання віртуальних активів для залучення додаткових фінансових ресурсів на підприємствах України є актуальною темою сьогодення. Це пов’язано з тим, що українці приділяють особливу увагу віртуальним активам, про що свідчить прийняття дослідження статистичних даних міжнародними аналітичними платформами. Інформація Triple A за 2022 рік свідчить про те, що Україна займає 2 місце в світі за часткою населення, яка володіє криптовалютою [1]. Аналітична платформа Chainalysis  зазначає, що Україна посіла 3-тю позицію у рейтингу глобального індексу сприйняття криптоактивів у 2022 році [2]. Станом на вересень 2021 року вклади у криптовалюту без урахування держоблігацій в 50 разів перевищують вклади в українські гривневі акції та цінні папери [3]. Останнім доказом є необхідність збільшення потенційних джерел фінансування в умовах військового стану для відновлення та збільшення виробництва за рахунок вітчизняних міноритарних інвесторів.

Зазначені вище аспекти повинні привернути увагу фінансових служб українських підприємств до віртуальних активів, а саме до токенізовації акцій.

Токенізація - це перенесення прав на реальний актив/цінний папір у віртуальний вимір  за допомогою блокчейну (технології надійного розподіленого зберігання записів про всі будь-коли скоєні транзакції) – токен-актив. У свою чергу  токен-актив – це віртуальний актив, який за допомогою алгоритму, що дозволяє укладати, контролювати виконання, підтримувати і фіксувати в історії комерційні угоди на основі блокчейну (смарт-контракт) розподіляє права на володіння реальним активом/цінним папером. Тобто токен посвідчує право інвестора на володіння активом.

Основними перевагами токенізації акцій в Україні є, по-перше, мінімізація витрат часу та фінансових ресурсів на проведення IPO (первинне розміщення цінних паперів); по-друге, забезпечення фракціоналізації, тобто для здійснення інвестицій не потрібен великий початковий капітал, що у свою чергу наддасть можливість збільшити коло потенційних інвесторів за географічними та майновими критеріями. Загалом токенізовація акцій забезпечить підвищення рівня фінансової стійкості, ліквідності та платоспроможності та приверне увагу українських міноритарних інвесторів до вітчизняних підприємств.

Необхідно також зазначити, що процес токенізації цінних паперів є технічно можливим: на криптобіржі FTX обертаються токенізовані акції Tesla, Apple, Netflix тощо; українська компанія Evoltech та брокер ICU запустили токени, які забезпеченні військовими облігаціями України [4,5].

Отже, токенізовація акцій може стати дієвим та сучасним методом підвищення ефективності фінансової діяльності підприємств України.

Посилання

Cryptocurrency across the world. Платформа «Triple A». URL: https://triple-a.io/crypto-ownership-data/ (дата звернення: 06.11.2022);

The 2022 Global Crypto Adoption Index. Платформа Chainalysis. URL: https://blog.chainalysis.com/reports/2022-global-crypto-adoption-index/ (дата звернення: 06.11.2022);

В 50 разів більше ринку акцій. Радник Федорова підрахував добовий обіг криптовалюти в Україні. ТОВ «МiнфiнМедiа». URL: https://minfin.com.ua/ua/2021/09/03/71001717/ (дата звернення: 06.11.2022);

Криптобіржа FTX. URL: https://ftx.com/ru (дата звернення: 06.11.2022);

ICU та EVOL.TECH випустили перший криптотокен, забезпечений військовими облігаціями. «Група ICU». URL: https://icu.ua/uk/about-icu/news/icu-ta-evoltech-vipustili-pershiy-kriptotoken-zabezpecheniy-vyskovimi-oblgacyami (дата звернення: 06.11.2022).

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-03