СУЧАСНІ РЕАЛІЇ АНТИСИПАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ

Автор(и)

  • Олександр Шашин

Анотація

Виходячі із позиції розуміння антисипативного управління, як розпізнання загроз та їх локалізації на ранній стадії виникнення, постає питання щодо можливості використання його інструментарію в реаліях економіки війни. Сучасні умови ведення бізнесу промисловими підприємствами ускладнені не лише військовою нестабільністю, але значною втратою соціально-економічного потенціалу країни, і це торкнулось кожного суб’єкта господарювання. Більшість промислових підприємств відносять до середнього та великого бізнесу, які, наразі, частково, або із обмеженнями відновили свою діяльність (52% середніх підприємсв працює із обмеженнями, 11% - відновлює роботу і лише 33% функціонують у довоєнному режимі; щодо великих, то 31% - працює із обмеженням, 7% - відновлює роботу після зупинки і 49% - працює як до війни [1]). За таких обставин, формування моделей щодо управління підприємствами ускладнено ще і своєчасністю отримання достовірної та повної інформації, а саме це є передумовою ефективного антисипативного управління.

Щодо спроможності застосування інструментарію антисипативного управління в сучасних реаліях, звернемо увагу на індикатори очікування промислових підприємств щодо перспектив розвитку їх ділової активності, де розрахунок показників очіковання ділової ативності відбувається на основі інформації ініціативно поданих звітів підприємств. Так, за результатами опрацювання даних Державним комітетом статистики на 2022 рік за поквартальною звітність індикатор діловового клімату в промисловості має позитивні зрушення у третьому та четвертому кварталах поточного року (див. рис. 1).

Згідно  опрацьованій інформації, найбільших очікуваних загроз для діяльності підприємств є скорочення обсягів замовлень (на більше ніж 50%) і це стає визначальним фактором зміни внутрішніх процесів бізнес управління промисловими підприємствами, оскільки від 11-25% підприємств шукають нові напрями діяльності та змінили горизонти планування [1]. Як бачимо, застосування антисипативного планування в сучасних реаліях має місце і набуло оновлення інструментарію.

Посилання

Дослідження стану українського бізнесу під час війни: як себе почувають середні, малі та великі компанії. URL: https://hub.kyivstar.ua (дата звернення 14.11.2022).

Очікування промислових підприємств щодо перспектив розвитку їх ділової активності за видами економічної діяльності та основними промисловими групами (2015-2022). URL: https://www.ukrstat.gov.ua (дата звернення 14.11.2022).

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-03