УПРАВЛІННЯ ПРОЦЕСОМ ФІНАНСОВОГО ПЛАНУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ З МЕТОЮ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ
Анотація
Недооцінка планування в діяльності підприємств приводить до значних економічних втрат і прорахунків. Сьогодні практично кожне підприємство перебуває в ситуації невизначеності та невпевненості, оскільки економіка країни є мінливою [1].
Фінансове планування може стати тим інструментом, що сприятиме економічному зростанню та відносній захищеності підприємств. Фінансове планування як важлива складова механізму фінансової системи та одна з функцій управління підприємством є актуальним за сучасних умов, коли істотним для діяльності є вплив глобалізації, інформатизації суспільства та його інноваційного розвитку.
Фінанси висвітлюють всі напрямки діяльності підприємства, а фінансове планування представляє ці напрямки у відповідних фінансових показниках, що застосовуються керівництвом для ефективного управління, як економікою країни в цілому, так і окремого взятого підприємства.
Функція планування в системі управління підприємством є однією з головних, центральних функцій, що визначає кінцеві результати виробничо-збутової, економічної, фінансової й інвестиційної діяльності. У процесі планування визначаються основні напрямки розвитку підприємства.
Місія фінансового планування – виявлення загальної потреби підприємства у фінансових ресурсах, у такому об’ємі, що буде забезпечувати йому нормальну діяльність на ряду з виконанням зобов’язань перед своїми кредиторами, такими як, банки, бюджет тощо. Також фінансове планування слугує унеможливленню понаднормативних та понадпланових витрат фінансових ресурсів, як по окремими підрозділам, так і по підприємству в цілому [2].
Фінансовий план завжди орієнтований на цілі, містить проміжні результати і відображає вид та обсяг фінансових ресурсів, використаних для досягнення цілей плану. Однак найголовнішим у фінансовому плані є кінцевий результат, який показує, чи правильно виконаний фінансовий план та які корективи потрібно вносити.
Виконання таких дій дуже важливе для підприємств, і якщо вони будуть виконуватися послідовно, вони матимуть можливість досягти запланованих цілей.
Отже, корпоративне фінансове планування є важливою частиною досягнення стратегічних цілей. Він координує різні фінансові цілі та узгоджує їх з іншими цілями та забезпечує ефективний механізм управління фінансовою системою підприємства. Крім того, важливим питанням фінансового плану є забезпечення раціональності фінансового плану та його реальності.
Посилання
Злобіна, К. С. «Підходи до визначення ефективності фінансового планування на підприємстві». Електронне наукове фахове видання, 2019 - 315 с.
Ставська, Ю. В. "Фінансове планування на підприємстві в умовах сучасного ринкового господарства." . Фінансова політика регіонального розвитку: вітчизняний та зарубіжний досвід: матеріали міжнар. наук.-практ. конф., Житомир, 2019.- с. 241-244.
Гриньова, В. М. «Фінансове планування на сучасному підприємстві». Вісник студентського наукового товариства «ВАТРА» Вінницького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. Вінниця: Редакційно-видавничий, 2021.- 205 с