НАПРЯМКИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ В СУЧАСНИХ РЕАЛІЯХ

Автор(и)

  • Марія Коцюбайло
  • Наталія Кузьмінська

Анотація

Поняття «ефективність діяльності підприємства» сьогодні не має єдиного визначення, оскільки його сутність розкривається через цілісну систему показників. Однак, до його характеристик можна віднести такі терміни як результативність, рентабельність, прибутковість, продуктивність та дохідність підприємства [1].

Сучасна політична ситуація в країні змусила компанії скоригувати свої довгострокові та короткострокові цілі, змінити обсяги виробництва або ж переорієнтувати виробничі потужності під наявний попит на ринку. У той же час, багато компаній припинили свою діяльність через руйнування, окупацію, відтік робочої сили тощо. Зважаючи на це, доцільно розглянути питання нових напрямків підвищення ефективності діяльності підприємств шляхом визначення ризиків та слабких сторін. Таким чином, наразі можна виділити такі основні проблеми, що постали перед підприємствами, та негативно впливають на ефективність їхньої діяльності: перебої електропостачання, зростання вартості сировини та ін.

Поточний кризовий стан енергетичної сфери, що пов’язаний із ракетними обстрілами інфраструктури країною-терористом, є болючим питанням як для населення, так і для великих компаній. Відсутність електропостачання призводить до скорочення обсягів виробництва, що тягне за собою збитки для підприємств, знижує фінансову спроможність компаній вчасно та в повному обсязі сплачувати заробітну плату працівникам і податки до бюджету, що у результаті також може призвести до зростання ціни на продукцію та дефіциту насамперед продовольчих товарів. Зважаючи на масовість та повторюваність таких випадків, раціональним є вжиття заходів щодо забезпечення підприємств енергетичною незалежністю. Таким чином, доцільно взяти до уваги можливість розвитку «зеленої» енергетики шляхом встановлення вітряків на території підприємств або сонячних панелей на даху виробничих, складських або інших приміщень.

Чому такий напрямок є перспективним? По-перше, підприємства забезпечать свою роботу постійним доступом до дешевого джерела енергії та скоротять витрати на сплату електроенергії. По-друге, створять стійку енергосистему країни, що буде складатися із мережі локальних сонячних електростанцій, яку складно повністю вивести із ладу. По-третє, скоротять викиди СО2 в атмосферу та позитивно вплинуть на екологію. Компаніям також вдасться зменшити собівартість виробництва відразу після того, як вкладення у «зелену» енергетику окупляться. Отже, у результаті це позитивно вплине на стабільність роботи та скоротить витрати, тобто підвищить ефективність діяльності підприємства.

Наступною проблемою для підприємств, як зазначалось вище, є зростання вартості сировини. Оскільки значна її частина імпортується, то подорожчання насамперед пов’язано із веденням бойових дій на території України та ускладненням логістичних шляхів. Це повинно стимулювати вітчизняні компанії та фермерів нарощувати обсяги видобутку, вирощування або ж виробництва сировинних товарів. Таким чином вдасться зменшити залежність від імпортної сировини та залучати все більше населення країни до економічної активності .

Отже, у зв’язку із подіями сьогодення задля підвищення ефективності діяльності підприємствам насамперед потрібно дбати про енергетичну незалежність, яку можна досягнути завдяки розвитку «зеленої» енергетики. Також потрібно шукати альтернативні варіанти постачання сировини шляхом нарощення попиту та розвитку вітчизняного ринку.

Посилання

Петрович Й.М., Прокопишин-Рашкевич Л.М. Економіка і фінанси підприємств: Навч. пос. – К. : Магнолія, 2006. – 120.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-03