УПРАВЛІННЯ ПРОЦЕСОМ ФОРМУВАННЯ ВИТРАТ ПІДПРИЄМСТВА З МЕТОЮ ПІДВИЩЕННЯ СТАБІЛЬНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ
Анотація
На даний період економічна глобалізація значно розширила ринковий попит і пропозицію, надаючи підприємствам величезний простір для розвитку та можливості отримання прибутку, але вона також ставить підприємства в більш інтенсивне конкурентне середовище. Це вимагає від управління витратами надання повної відповідної інформації, яка допоможе підприємствам приймати ефективні рішення та створювати довгострокові конкурентні переваги. Однак багато підприємств все ще мають різні проблеми в управлінні витратами, що не тільки перешкоджає покращенню економічних вигод підприємств, але й перешкоджає сталому та здоровому розвитку підприємств. Управління витратами підприємства включає всі аспекти виробництва та експлуатації, охоплюючи весь життєвий цикл продукту, а рівень управління витратами має вирішальний вплив на розвиток підприємства. Тому в сучасних умовах господарювання підприємствам дуже важливо сформувати ефективну систему управління витратами.
Загалом, управління витратами - це поведінка наукового контролю витрат за допомогою різних інтелектуальних методів для зниження витрат і отримання конкурентних переваг [1].
А тепер коротко розглянемо існуючу загальну систему управління витратами:
Метод стандартних витрат. Його принцип роботи такий: по-перше, необхідно підготувати загальний бюджет на основі наявних даних; по-друге, порівняти фактичні витрати, понесені в процесі обліку витрат, із попередньо оціненою стандартною вартістю, з’ясувати причину різниці та ефективно контролюйте її [2].
Цільова вартість, вперше використана в Японії, є методом розрахунку, який враховує продукти, включені в цільовий ринок, під час розрахунку. Принципи його роботи такі: по-перше, визначити зв’язок відповідно до характеристик нового продукту та характеристик групи споживачів; по-друге, скласти комплексний бюджет цільових витрат, необхідних для НДДКР і виробництва нового продукту, а потім розподілити загальну цільову вартість на деталі продукту; третій крок полягає в тому, щоб порівняти різницю між фактичною собівартістю виробництва та цільовою вартістю, повідомити про це персонал науково-дослідних розробок, проаналізувати причини та запропонувати рішення [7].
Калькуляція витрат на основі діяльності. Спочатку відповідно до споживання ресурсів вартість ресурсу розподіляється на операцію, а вартість операції обчислюється; потім вартість включається у вартість продукту відповідно до кількості процесу, спожитого в під час виробництва продукту [3].
Управління витратами займає надзвичайно важливе місце у виробничо-експлуатаційній діяльності підприємств. За допомогою управління витратами можна зменшити економічні втрати, ефективно зменшити витрати, покращити економічні вигоди, підвищити конкурентоспроможність і стабільність підприємств.
Посилання
Козаченко Г. В. Управління затратами підприємства : монографія / Г. В. Козаченко, Г. А. Макухін. – К. : Лібра, 2020. – 320 с.
Голов С.Ф. Управлінський облік: Підручник. – К.: Лібра, 2021. – 704 с.
Донг Кан, Чжан Янь. Огляд досліджень цільової калькуляції витрат [J] Експлуатація та управління. 2021 (10)