ВИКОРИСТАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В УПРАВЛІННІ ПРОМИСЛОВИМИ ПІДПРИЄМСТВАМИ

Автор(и)

  • О Самойлович
  • І Олифіренко

Анотація

На сучасному етапі економічного розвитку набуває важливості та актуальності процес аналізу існуючих інформаційних технологій, можливостей їх удосконалення, формування та застосування у діяльності промислових підприємств.

Інформаційні технології на підприємствах національної економіки сприяють їх інтегруванню та адаптації до оточуючого середовища, встановленню між ними взаємозв’язку, покращенню якості продукції та (або) послуг, підвищують швидкість обробки та передачі інформації, а також обслуговування споживачів та клієнтів, дозволяючи враховувати їх особливості та індивідуальність їх потреб. Запровадження промисловими підприємствами інформаційних технологій у їх функціонування призводить до реальних змін діяльності, які ведуть до необхідності навчання усього персоналу.

У той же час, тенденції світової економіки вказують на дійсну потребу в запровадженні підприємствами інновацій як фактору та передумови їх виживання та подальшого досягнення ефективного функціонування у глобальному конкурентному просторі [1-3]. Інноваційний розвиток для промислових підприємств національної економіки є сьогодні єдиним шляхом їх існування та можливістю виходу на світові глобальні ринки.

Дослідження наукових джерел демонструє розповсюдженість дефініції «інформаційні технології». При цьому, під категорією «технологія» слід розуміти не лише комплекс виробничих та операційних процесів, а також трансформацію різноманітних ресурсів, на кшталт, інформаційних, енергетичних, матеріальних тощо та їх застосування з метою врегулювання та рішення реальних задач людства. Інформатизація являє собою комплекс управлінсько-організаційних, соціально-економічних, політично-правових, виробничо-технічних та наукових процесів, які взаємопов’язані між собою та формують умови для забезпечення потреб в інформації суспільства в цілому на базі розробки, формування, застосування та розвитку інформаційних систем та технологій, що базуються на новітніх можливостях інформаційно-комунікаційної та обчислювальної техніки.

Категорія «інформаційні технології» не є однозначною, так як з одного боку під нею розуміється комплекс різноманітного технологічного інструментарію, а з іншого - ресурсів, що потрібні з метою налагодження комунікаційних процесів та управління ними. Тобто в цілому мова йде про мережу Інтернет, комп’ютери, телефонний зв’язок тощо. Також під інформаційними технологіями часто розуміють, по-перше, певний реальний спосіб роботи з інформацію, та інформаційними ресурсами; по-друге, технологічний процес, предметом, а також наслідком реалізація якого, є інформація; по-третє, систему методів та засобів збору, аналізу та застосування інформації, при цьому від тої чи іншої технології залежить рівень автоматизації процесів, використання певних технічних пристроїв та засобів тощо; по-четверте, інноваційний спосіб управління інформацією, що допомагає користувачам працювати з даними та інформацією (рис. 1).

Рисунок 1 – Підходи до розуміння сутності дефініції «інформаційні технології»

Джерело: сформовано авторами

 

З огляду на зазначене, потрібно вести мову не тільки стосовно технологічних інновацій, які потребують акумулювання значного ресурсного потенціалу, з наявністю якого виникають суттєві проблеми, але й інновації управлінсько-організаційного характеру, які пов’язані з інформаційними технологіями. Саме вони можуть стати фактором стійкого розвитку промислових підприємств, накопичення елементів інноваційного потенціалу, який в подальшому позитивно вплине на інноваційний розвиток промислових підприємств національної економіки.

Посилання

Tulchynska, S., Vovk, O., Popelo, O., Saloid, S., Kostiunik, O. (2021). Innovation and investment strategies to intensify the potential modernization and to increase the competitiveness of microeconomic systems. IJCSNS International Journal of Computer Science and Network Security, 21(6), 161-168.

Tulchynska, S., Popelo, O., Vovk, O., Dergaliuk, B., Kreidych, I., Tkachenko, T. (2021). The Resource Supply of Innovation and Investment Strategies of the Microeconomic Systems Modernization in the Conditions of Digitalization. WSEAS TRANSACTIONS on ENVIRONMENT and DEVELOPMENT, 17, 819-828.

Vovk, O., Kravchenko, M., Popelo, O., Tulchynska, S., Derhaliuk, M. (2021). Modeling the Choice of the Innovation and Investment Strategy for the Implementation of Modernization Potential. WSEAS TRANSACTIONS on SYSTEMS and CONTROL, 16, 430-438.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-03