УПРАВЛІННЯ БІЗНЕС-ПЛАНУВАННЯМ ПІДПРИЄМСТВА ЯК ОДИН ІЗ НАЙВАЖЛИВІШИХ СКЛАДНИКІВ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА
Анотація
Одним із основних елементів успішного розвитку будь-якого підприємства є його бізнес-планування. Воно створює основу для стабільності розвитку підприємства та його довготривалого успіху.
Загалом планування діяльності підприємства можна розділити на два аспекти: загальноекономічний та конкурентно-управлінський, де перший відповідає загальній теорії підприємства, а другий визначає планування як важливу функцію менеджменту [1, ст. 6]. Основними факторами важливості бізнес-планування є:
- Чітка визначеність зі стратегією та цілями діяльності підприємства. Також визначаються завдання підприємства загалом та окремих його складових (відділів, співробітників);
- Оптимізація використання ресурсів. Визначеність із необхідною кількістю ресурсів дає можливість уникнути надмірних витрат;
- Залучення інвестицій. Для залучення інвесторів та партнерів дуже важливо мати добре структурований бізнес-план, що демонструватиме основні напрямки та перспективи розвитку, переваги підприємства та його прибутковість;
- Моніторинг і контроль. Бізнес-планування на підприємстві створює середовище для постійного спостереження за виконанням цілей, що підвищує контрольну спроможність керівництва, дозволяє вчасно виявляти відхилення від плану та виправляти несправності.
Більшість підприємців планують діяльність компанії, але зазвичай це відбувається несвідомо та безсистемно: планують, скількох людей вони наймуть, який приблизно буде прибуток компанії, скільки буде продано продукції або послуг. Рідко це все підкріплюється ретельною перевіркою, аналізом усіх аспектів діяльності компанії та нюансів впливу зовнішнього середовища, проте це дуже важливо для тривалої успішної діяльності, тому важливо впроваджувати формалізоване бізнес-планування [2, ст. 64].
Управління бізнес-плануванням можна розділити на етапи:
- Підготовка до планування: збір усієї інформації про зовнішнє та внутрішнє середовище компанії;
- Розробка бізнес-плану: визначення цілей, оцінка необхідних ресурсів та їх розподіл, детальні заходи, фінансовий план та прогноз;
- Реалізація плану та контроль виконання: впровадження в дію бізнес-плану, на цьому етапі важливо, щоб усі підрозділи підприємства розуміли свої завдання та діяли злагоджено. Регулярний контроль виконання плану дозволяє вчасно виявляти та усувати проблеми, що виникають, тому важливо мати контрольну процедуру на даному етапі.
- Коригування плану за необхідності: план може коригуватись із різних причин, наприклад коли виявляються якісь неточності на етапі реалізації та контролю, або ж коли змінюються якісь зовнішні фактори, як от ринкові умови або вподобання клієнтів.
Таким чином, управління бізнес-плануванням є важливою складовою розвитку підприємства. Воно дозволяє створити стійку платформу для зростання, успішно функціонувати в умовах ринку та реагувати на зміни.
Посилання
Планування та організація діяльності підприємства. Навчальний посібник / Г. Б. Веретенникова, В. В. Томах, І. М. Геращенко. – Харків : ХНЕУ ім. С. Кузнеця, 2020. – 210 с.
Салоїд С. В., Драгомощенко А. О. Роль бізнес-планування в оцінці ефективності діяльності організації. І Міжнародна науково-практична конференція «Бізнес, інновації, менеджмент: проблеми та перспективи». 2020 р. URL: https://confmanagement-proc.kpi.ua/article/view/201204