СТРАТЕГІЯ НЕОІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ПЕРЕРОБНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ ЯК ФАКТОР ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МІЖНАРОДНОЇ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ
Анотація
Перехід до неоіндустріального розвитку сприяє подоланню залежності від сировинної економіки, стимулює створення нових робочих місць та збільшує продуктивність праці. В умовах глобалізації та зростання значущості інновацій, неоіндустріалізація є важливим напрямком, що здатний забезпечити стійке економічне зростання переробної промисловості України, яка відіграє ключову роль у формуванні доданої вартості, зменшенні імпортної залежності та підвищення міжнародної конкурентоспроможності стратегічних галузей, зокрема електроенергетики, здатних підвищити експортний потенціал України.
Сутність концепції національної моделі неоіндустріалізації, запропонованої Л.О. Збаразською, полягає у забезпеченні переходу економіки України на новий рівень розвитку, орієнтований на відновлення промисловості з використанням сучасних технологій та інновацій [1]. Особливо ця концепція актуальна для такої галузі переробної промисловості України, як металургійна. В.А. Нікіфорова підкреслює, що перехід до неоіндустріального розвитку може вирішити ключові проблеми металургії, зокрема забезпечити технологічну модернізацію виробництва та зменшення енергоємності [2]. Це сприятиме зменшенню споживання електроенергії на внутрішньому ринку, адже металургія є однією з найбільш енергоємних галузей економіки, і її модернізація дозволить значно скоротити витрати на енергоносії та збільшити експортний потенціал електроенергетики, підвищивши таким чином міжнародну конкурентну позицію вітчизняної електроенергії на європейському ринку.
Діджиталізація бізнес-процесів відіграє ключову роль у стратегії неоіндустріального розвитку переробної промисловості, зокрема металургії, оскільки вона забезпечує інтеграцію сучасних інформаційних технологій для оптимізації виробничих процесів та підвищення ефективності використання ресурсів. Крім того, вона сприяє створенню інтелектуальних систем управління [3], які сприятимуть переходу переробної промисловості на альтернативні джерела енергії, зокрема такі, як геотермальна енергія, і Україна має значний потенціал у цій сфері. Розвиток геотермальної енергетики є одним із факторів підвищення міжнародної конкурентоспроможності підприємств електроенергетики, оскільки дозволяє зменшити їх залежність від імпортованих енергоресурсів та оптимізувати виробничі процеси [4].
Посилання
Збаразська Л.О. Неоіндустріалізація в Україні: концепт національної моделі. Економіка промисловості. 2016. № 3. С. 5-32. URL: http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/ 106822.
Нікіфорова В.А. Неоіндустріальний розвиток металургії України: передумови, проблеми, напрями. Економіка промисловості. 2016. № 3 (75). С. 33-64. DOI: https://doi.org/ 10.15407/econindustry2016.03.033.
Солосіч О.С., Федина А.І. Діджиталізація бізнес-процесів як системна складова інтелектуального розвитку підприємницьких утворень. Бізнес, інновації, менеджмент: проблеми та перспективи: матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції. (м. Київ, 25 квітня 2024 року). С. 115. URL: https://confmanagement-proc.kpi.ua/article/view/303685.
Guo, Q., & Liu, Y. (2022). Study on the international competitiveness of geothermal energy products in regional comprehensive economic partnership (RCEP) agreement countries. Journal of Renewable and Sustainable Energy, 14(6). DOI: https://doi.org/10.1063/5.0132637.