СУЧАСНІ АСПЕКТИ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ

Автор(и)

  • Тетяна Мойсійчук

Анотація

Під час здійснення господарської діяльності усі учасники бізнес-процесів звертають увагу на фінансовий стан, фінансову безпеку підприємства. Фінансова безпека характеризує здатність підприємства реагувати на фінансові ризики, забезпечувати необхідний рівень ліквідності та фінансових ресурсів, зберігати фінансову стійкість в умовах макроекономічної нестабільності.

Ключовими аспектами фінансової безпеки визнають [2,2]:

  1. Створення особливої структури з управління ризиками і плануванням яка відповідає специфічним потребам та цілям підприємства.
  2. Взаємозв’язки з зовнішнім середовищем. Встановлення партнерських відносини із постачальниками, клієнтами та іншими зацікавленими сторонами, долучення до галузевих асоціацій, організацій, життя територіальних громад за місцем розташування.
  3. Інформаційна безпека. Впроваджують захист від кіберзагроз фінансовій діяльності, доступу до чутливої інформації, здійснення ділової розвідки.

Метою даного дослідження є визначити особливості формування систем фінансової безпеки залежно від видів економічної діяльності суб’єктів господарювання.

Дослідження показало, що підприємства залежно від секцій і груп ВЕД мають різні рівні забезпечення фінансовими ресурсами. Тому бізнес-процеси комплексу фінансової безпеки мають відмінності. Представлене дослідження було сконцентровано на визначенні принципових відмінностей у формування фінансової безпеки малих, середніх і великих підприємств.

Заходи фінансової безпеки великих підприємств є ресурс витратними. За умови фінансової стабільності вони легко впроваджують нові технології, проводять модернізацію, диверсифікацію ризиків, інвестують в нові технології та екологічні проекти, інші компанії а також у навчання своїх співробітників. Готовність до інноваційних змін за рахунок інвестиційних потоків розширює доступ до ринків збуту, у тому числі міжнародних. Основними інструментами залучення фінансових потоків застосовують геджування, акції, варранти, облігації.

Середні підприємства мають обмежені ресурси, проте можуть змінювати асортимент товару зберігаючи при цьому основне технічне обладнання. Основними інструментами залучення фінансових потоків є державні програми, опціони, форварди.

Малі підприємства мають жорсткі ресурсні обмеження, не мають спеціалізованих підрозділів фінансової безпеки. Цю роль виконує власник чи директор. Щоб зменшити витрати на утримання внутрішнього штату використовують зовнішні бухгалтерські чи консалтингові компанії. Основними інструментами формування фінансових потоків є гранти, субсидії, пайові внески, лізинг обладнання.

Таким чином, фінансова безпека середніх і малих підприємств вагомо залежить від інституційних стратегій і методів управління. Основним підходом у цьому може стати формування агрегаторів фінансових і інвестиційних потоків, методик захисту і управління, спрямованих на малоресурсні суб’єкти господарювання.

Посилання

Альнаджар Алаа Алі Хасан. Теоретико-методичний підхід до оцінки фінансової безпеки підприємства в умовах макроекономічної нестабільності. https://typeset.io/pdf/teoretiko-metodichnii-pidkhid-do-otsinki-finansovoyi-bezpeki-3fhdq1lg.pdfє

Вудвуд В. В., Батієвська О. В. Фінансова безпека підприємства: сутність, цілі, принципи та шляхи забезпечення. http://www.journals-lute.lviv.ua/index.php/pidpr- torgi/article/view/16/13

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-15