БЕЗРОБІТТЯ СЕРЕД МОЛОДІ
Анотація
За останні два десятиліття освітня революція охопила більшість країн, що розвиваються. Коледжі з’являлися тисячами в містах різних розмірів. Робітники, які в свій час не здобули належної освіти, вкладали свої доходи в освіту дітей, щоб ті стали юристами, інженерами, дипломатами тощо. Але тут виникла проблема: країни, що розвиваються, не змогли забезпечити достатньо робочих місць для всіх випускників з вищою освітою. Подібна ситуація склалася і в Україні, де батьки охоче спрямовували дітей на навчання за спеціальностями економіста чи юриста. Як результат, в один момент український ринок став перенасичений кадрами цих професій.
Безробіття та неможливість працювати за фахом часто викликають розчарування серед молодих випускників, а також гальмують формування середнього класу, який, в свою чергу, є основою економічного розвитку. Згідно з серпневим звітом Міжнародної організації праці ООН, рівень безробіття серед молодих людей з вищою освітою в країнах з низьким доходом удвічі перевищує аналогічний показник у багатих країнах. Наприклад, у країнах Південної та Південно-Східної Азії, Північної Африки та Близького Сходу понад п’ята частина людей до 30 років, які мають вищу освіту, є безробітними.
За звітом компанії High Education Strategy Association, з 2006 по 2018 рік кількість студентів у країнах, що розвиваються, подвоїлася з 79 до 150 мільйонів. Однак 2018 року більшість студентів із вищою освітою закінчили навчання саме в цих країнах, і молоді люди з дипломами часто мають менше шансів знайти роботу, ніж ті, хто закінчив лише школу. Окрім перенасиченості ринку, на ситуацію впливає і різниця між навичками, що дає освіта, і навичками, які шукають компанії. Через це багато випускників мігрують за кордон, іноді нелегально. Наприклад, у 2022 році 36% нелегальних мігрантів до США мали ступінь бакалавра або вище, порівняно з 17% у 2007 році. Ті, хто залишаються, відкладають створення сім’ї, що сприяє демографічному спаду, який також негативно впливає на економіку країни.
Після періодів безробіття випускники часто змушені працювати на малокваліфікованих низькооплачуваних посадах, що не дозволяє їм самореалізуватися і робити значний внесок в економіку. Схожа ситуація спостерігається в Китаї, де цього року рівень безробіття серед молоді сягнув 21%, та в Індії, де безробіття серед випускників у віці до 30 років становить 29%. Проблеми з працевлаштуванням відчувають також країни Латинської Америки та Південно-Африканська Республіка.
Чому ж так багато країн стикаються зі структурним безробіттям серед молоді? На початку 2000-х вища освіта вважалася запорукою економічного зростання, але вже тоді виробничі сектори багатьох країн, що розвиваються, почали занепадати. Це спричинило попит на вищу освіту та зростання кількості закладів, які знижували стандарти для залучення студентів. Сьогодні молодь часто не може знайти роботу за спеціальністю, бо їх навички не відповідають потребам ринку. На жаль, для України ця проблема також є актуальною. Також дефіцит кадрів професійно-технічної освіти зростає, оскільки молодь вибирає неактуальні професії.
Освіта має надавати молоді реальні знання про затребувані професії, що полегшить їм свідомий вибір фаху та простішу побудову успішного кар’єрного шляху.