НАПРЯМИ ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Анотація
В сучасних умовах ефективне управління та підвищення продуктивності праці є запорукою успіху для бізнесу та економічного розвитку в цілому, а також сприяє зростанню рівня життя працівників. Нині усі підприємства намагаються оптимізувати процеси пошуку та навчання працівників, залучати до роботи найбільш кваліфікованих та досвідчених кадрів, налагоджувати соціально-психологічний клімат у колективі та забезпечувати вмотивовану працю персоналу. Отож, які напрями підвищення продуктивності праці на підприємстві?
До підвищення продуктивності праці необхідно підходити як до складного комплексного завдання. Основними напрямами підвищення продуктивності праці на підприємстві є підвищення якості персоналу, охорона праці та покращення умов роботи, підвищення технічного рівня виробництва та кращий рівень мотивації працівників [1, с. 44].
Підприємства часто стикаються із проблемами пошуку та ефективного навчання працівників. Нині, в умовах війни, пошук зацікавлених в роботі людей ще більше ускладнився у зв’язку із масовим виїздом молоді за кордон та мобілізацією. Здебільшого це стосується великих компаній із потребою в значній кількості персоналу. Вважаємо, що хорошою практикою є створення шкіл, курсів при компаніях із подальшим працевлаштуванням. Таку практику вже втілюють деякі компанії в Україні, здебільшого це IT-сфера: «Genesis IT School», «IntelliStart», «GL BaseCamp» та інші [2]. Такий підхід до формування персоналу не лише дозволяє залучати вмотивованих людей, але й оптимізує процес набуття досвіду та знайомства з організацією. При цьому не витрачаються увага та час уже досвідчених співробітників на допомогу та адаптацію нових колег. Після навчань працівники будуть уже ознайомлені із основними аспектами роботи компанії та одразу ж зможуть приступити до її виконання.
Також значним фактором для підвищення продуктивності праці є використання досягнень НТП, продуктів цифрового розвитку. Так, на великих виробництвах використання автоматизованих систем дозволяє виконувати рутинні завдання без участі людини. Це звільняє працівників від монотонних обов'язків і дає можливість розвиватись. Так працівники можуть зосередитись на більш важливих, складних, можливо творчих завданнях. Актуальним нині є використання штучного інтелекту. В найближчому майбутньому штучний інтелект може призвести до ефективнішого управління процесами та прийняття більш обґрунтованих рішень. Також ефективним є запровадження технологій мобільності. Використання мобільних пристроїв та додатків може забезпечити доступ до необхідної інформації в будь-який час та з будь-якого місця, що підвищує гнучкість і мобільність працівників. Крім того, залучення до роботи висококваліфікованих кадрів в сучасних умовах стало більш можливим за рахунок укладання трудових договорів про надомну та дистанційну роботу, а також договорів про гнучкий режим робочого часу, у випадках, коли працівник фізично не може перебувати на території роботодавця. Тобто розширилися географічні межі підбору кадрів.
Таким чином, в сучасних умовах, запроваджуючи новітні технології, створюючи можливості для навчання та здобуття досвіду працівниками, впроваджуючи гнучкий та дистанційний режим роботи, можна максимально оптимізувати процеси організації праці на підприємстві в напрямку підвищення її продуктивності.
Посилання
Зубарєв Є. А. Методи діагностики в підвищення продуктивності праці персоналу підприємств. URL: https://www.confcontact.com/2023-ekonomika-i-menedzhment/6_Zubarev.pdf.
Ліцкевич О. Школи при IT-компаніях: куди піти вчитися, щоб потім тебе взяли на роботу. 2022. URL: https://tech.liga.net/ua/ukraine/article/shkoly-pri-it-kompaniyah-kuda-poyti-uchitsya-chtoby-potom-tebya-vzyali-na-rabotu.