МЕХАНІЗМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕФЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ КОМУНАЛЬНИМ МАЙНОМ ЯК ФАКТОР РОЗВИТКУ РЕГІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Анотація
Процеси децентралізації та формування територіальних громад в Україні неминуче загострюють питання підвищення ефективності утримання та використання комунальної власності, що стає стратегічним напрямком розвитку регіональної економіки.
Раціональне управління комунальною власністю може бути ключовим фактором у розвитку та зміцненні територіальних громад шляхом підсилення фінансової спроможності громад, прогнозування роботи органів місцевого самоврядування, що буде спрямованою не лише на забезпечення суспільної стабільності, а й на досягнення сталого та збалансованого розвитку. Це сприяє підвищенню інвестиційної привабливості територіальних громад та покращенню клімату для створення та розвитку якісних публічних послуг та бізнесу на відповідній території.
Однією з основних проблем, з якими стикаються територіальні громади у сфері управління комунальним майном, є неефективне використання та, як наслідок, відсутність додаткових надходжень до місцевих бюджетів.
Другою поширеною проблемою в громадах є велика кількість об’єктів комунального майна, що знаходяться в занедбаному стані. Як вихід із ситуації, об’єкти, що не використовуються або не можуть використовуватися територіальною громадою можуть бути продані, щоб отримати додаткові кошти для бюджету або передані в оренду місцевому бізнесу або ж неприбутковим організаціям у користування. Є багато доступних ефективних варіантів. Головне – працювати прозоро в обраному напрямку. Що стосується того, який варіант вибрати з перерахованих вище, то ми вважаємо, що до кожного об'єкта потрібно підходити окремо.
Як важливий інструмент для розвитку регіональної економіки громади, механізми управління комунальною власністю можуть сприяти сталому розвитку, соціальній справедливості та економічному зростанню, а також змінам екологічної рівноваги. Розуміння та впровадження цих механізмів є важливими кроками у створенні сильних, сталих громад, які можуть покращити добробут жителів територіальних громад.
Розробка та впровадження ефективного механізму управління комунальним майном базується на ряді концептуальних засад, які орієнтовані на досягнення оптимального використання ресурсів, забезпечення сталого розвитку та задоволення потреб громади.
Належне вирішення питань управління майном комунальної власності може посилити спроможність територіальних громад та зробити роботу органів місцевого самоврядування більш прогнозованою, спрямованою на сталий та збалансований розвиток, а також на забезпечення соціальної стабільності. Це сприяє підвищенню інвестиційної привабливості територіальних громад та покращенню середовища для створення розвитку якісних публічних послуг та бізнесу на території.
Посилання
Менеджмент для місцевих органів публічної влади: підручник / [М.П. Бутко, І.М. Бутко, М.Ю. Дітковська та ін.]; за заг. ред. М.П. Бутка. – К.: Центр учбової літератури, 2019. – 412 с.
Формування системи ефективного управління комунальною власністю: / Сментина Н. В. Режим доступу: http://dspace.oneu.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/2124/1/Формування%20системи%20ефективного%20управління%20комунальною%20власністю.pdf (дата звернення 09.11.2023 року).