ФОРМУВАННЯ ЕФЕКТИВНОЇ СИСТЕМИ НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ НАСЕЛЕННЮ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
Анотація
Ефективний розвиток країни в сучасних умовах може спиратись не лише на економічний вплив та управлінські важелі, а й інвестувати в людський капітал через розвиток соціальної сфери [1, 2].
Наше сьогодення вимагає вдосконалення системи надання соціальних послуг з метою пошуку шляхів подолання негативних наслідків збройної агресії, посилення соціальної інтеграції та реабілітації людей, які постраждали і потребують соціальної підтримки.
Саме якісно побудована система соціальної роботи в громаді є надважливим завданням сучасності. Враховані інтереси всіх членів громади та наявні механізми задоволення потреб кожного – це передумова ефективної системи соціальної підтримки.
На сучасному етапі розвитку країни, реформування послуг має бути направлено на створення адресної, якісної, комплексної підтримки незахищених категорій населення. Умови воєнного стану в Україні вимагають оперативного реагування, гнучкості прийняття рішень щодо організації та надання соціальних послуг.
Загальний алгоритм створення та розвитку ефективних моделей надання соціальних послуг можливо скерувати за такими векторами:
- технологічна модернізація: впровадження та розвиток механізмів кейс-менеджменту для надання соціальних послуг. Електронний кейс-менеджмент покликаний оптимізувати роботу фахівців із соціальної роботи та забезпечити системний підхід до організації надання соціальних послуг вразливим категоріям населення та особам/сім’ям, які опинились у складних життєвих обставинах;
- організаційна модернізація: оптимізація структури та організаційних процесів системи надання соціальних послуг, наприклад, шляхом розвитку інноваційних послуг, створення комплексних соціальних центрів;
- фінансова модернізація: можливість збільшення фінансування соціальної сфери в умовах воєнного конфлікту, шляхом залучення додаткових джерел фінансування, перерозподілу бюджетних коштів та ефективного управління фінансовими ресурсами;
- кадрова модернізація: удосконалення кваліфікації та підвищення компетентності працівників, які надають соціальні послуги, а також можливість залучення волонтерів та спеціалістів з інших сфер для надання соціальних послуг;
- інформаційна модернізація: забезпечення населення оперативною та достовірною інформацією про соціальні послуги, їх доступність та процедури отримання; створення централізованих систем інформаційної підтримки та комунікації з населенням.
Зазначені вектори модернізації покращать ефективність та якість надання соціальних послуг в умовах воєнного стану, а також забезпечать доступ населення до необхідних соціальних послуг у важкі періоди. Адже вже зараз нам необхідно відновлювати країну, розширяти людський потенціал країни. А для цього потрібні ефективні соціальні послуги, завдяки яким будуть створені громади дружні до дитини й турботливі до кожного мешканця та мешканки.
Посилання
Українське суспільство в умовах війни. 2022: Колективна монографія / С. Дембіцький, О. Злобіна, Н. Костенко та ін.; за ред. член.-кор. НАН України, д. філос. н. Є. Головахи, д. соц. н. С. Макеєва. Київ: Інститут соціології НАН України, 2022. 410 с.
Кіндзерський Ю. Цілі, інструменти та моделі промислової політики в економічних перетвореннях / Ю. Кіндзерський // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. - 2009. - № 5. - С. 5-18.