СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ УПРАВЛІННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЮ ЗАКЛАДІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я
Анотація
У сучасних умовах розвитку суспільства управління конкурентоспроможністю закладів охорони здоров’я набуває все більшого значення, що обумовлено зростанням очікувань пацієнтів, підвищеною конкуренцією та стрімким розвитком технологій. У сучасних умовах розвитку цифрових технологій важливу роль відіграє цифрова трансформація, яка включає в себе впровадження електронних медичних записів (ЕМЗ), що дозволяють швидко обмінюватися інформацією між різними підрозділами закладів, забезпечуючи точнішу та швидшу діагностику і лікування. Впровадження технологій телемедицини, яка заснована на розширенні спектра медичних послуг за рахунок віддалених консультацій та обстежень також підвищує доступність медичної допомоги [1].
Серед актуальних тенденцій розвитку закладів охорони здоров’я доцільно зазначити [2]: реалізацію програми пацієнтоцентричного підходу; забезпечення підвищення якості обслуговування за рахунок інвестицій в навчання персоналу та впровадження стандартів якості; реалізацію концепції зворотного зв’язку через використання опитувань і платформ для збору відгуків пацієнтів для аналізу та поліпшення послуг за допомогою чат ботів; впровадження інноваційних технологій на базі штучного інтелекту для діагностики захворювань, обробки великих обсягів медичних даних та автоматизації процесів; застосування роботизованих систем для проведення точних хірургічних втручань; використання VR та AR для навчання медичного персоналу, моделювання процедур та реабілітації пацієнтів тощо. В умовах постійного стресу та безпекової ситуації важливим є психологічна підтримка персоналу, яка реалізується на основі програм для управління стресом і підвищення задоволеності працівників своєю роботою.
Загальний вектор соціально-економічного розвитку держави націлений на використання принципів сталого розвитку, які передбачають впровадження екологічних ініціатив: використання екологічно чистих технологій та матеріалів, зменшення споживання ресурсів і відходів; реалізація соціальних проєктів, що сприяють підвищенню довіри та репутації закладу; співпраця з місцевими організаціями для поліпшення здоров'я громади та проведення профілактичних заходів; співробітництво з іншими закладами для обміну досвідом та спільне проведення досліджень з іншими медичними установами; спільне впровадження новітніх технологій та цифрових рішень; співпраця з міжнародними партнерами для обміну передовими практиками та залучення інновацій.
Отже, управління конкурентоспроможністю закладів охорони здоров’я у сучасних умовах вимагає стратегічного підходу, гнучкості та впровадження інновацій, щоб забезпечити якісну медичну допомогу та відповідати постійно зростаючим очікуванням суспільства.
Посилання
Данько В. В. (2019). Удосконалення системи управління закладами охорони здоров'я на інноваційних засадах. Вчені записки ТНУ імені В. І. Вернадського. Серія: Економіка і управління. Т. 30 (69). № 2. С. 102-110.
Popelo O.V., Tulchynskyi R.V. (2023). Organizational and economic support for the transformation of the health care system in the context of digitalization. Економічний вісник Державного вищого навчального закладу «Український державний хіміко-технічний університет». № 1. C. 151-157. DOI: 10.32434/2415-3974-2022-17-1-151-157.