ДИНАМІКА МІКРОЕКОНОМІЧНИХ КОМПЛЕКСНОСТЕЙ: АНАЛІЗ ВЗАЄМОДІЇ ТРАНСАКЦІЙНИХ СИНЕРГІЙ ТА ОПТИМІЗАЦІЯ СТРАТЕГІЧНИХ ЗВ'ЯЗКІВ В УМОВАХ ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

Автор(и)

 • Олександра Очеретяна
 • А Симоненко

Анотація

У сучасних умовах постіндустріального підприємництва підприємства все частіше стикаються з динамічними змінами зовнішнього середовища. Ці зміни вимагають від підприємств гнучкості та адаптивності, а також здатності швидко реагувати на нові можливості та загрози.

Одним із способів підвищення гнучкості та адаптивності підприємства є використання трансакційних синергій. Трансакційні синергії - це ефекти, які виникають внаслідок взаємодії між підприємствами [1]. Вони можуть бути позитивними, коли взаємодія призводить до підвищення ефективності, або негативними, коли взаємодія призводить до зниження ефективності.

Оптимізація стратегічних зв'язків є важливим завданням для підприємства в умовах постіндустріального підприємництва. Стратегічні зв'язки – це взаємодії між підприємствами, які спрямовані на досягнення спільних цілей. Вони можуть бути формальними або неформальними, і вони можуть мати різні форми [2].

Трансакційні синергії можуть виникати внаслідок різних факторів, таких як:

 • Спільні ресурси та активи: підприємства можуть спільно використовувати ресурси та активи, що дозволяє їм заощадити витрати.
 • Спільні технології та процеси: підприємства можуть спільно розробляти та впроваджувати технології та процеси, що дозволяє їм підвищити ефективність.
 • Спільні канали збуту: підприємства можуть спільно використовувати канали збуту, що дозволяє їм розширити ринок збуту.

Оптимізація стратегічних зв'язків може здійснюватися за допомогою різних інструментів, таких як:

 • Формальні угоди: підприємства можуть укладати формальні угоди, які регулюють їх взаємодію [1].
 • Неформальні домовленості: підприємства можуть укладати неформальні домовленості, які регулюють їх взаємодію.
 • Інтеграція: підприємства можуть інтегруватися в єдину структуру, що дозволяє їм максимально використовувати трансакційні синергії.

Взаємодія трансакційних синергій та оптимізації стратегічних зв'язків може бути динамічною. Ця динаміка може бути викликана різними факторами, такими як:

 • Зміни зовнішнього середовища: зміни в технологіях, ринку, конкурентному середовищі можуть призвести до зміни характеру трансакційних синергій.
 • Зміни стратегії підприємства: зміна стратегії підприємства може призвести до зміни характеру стратегічних зв'язків [2].

Для підвищення ефективності взаємодії трансакційних синергій та оптимізації стратегічних зв'язків підприємствам необхідно:

 • Регулярно аналізувати зовнішнє середовище та стратегію підприємства, щоб своєчасно виявляти зміни, які можуть вплинути на взаємодію.
 • Розробляти інструменти та механізми, які дозволяють ефективно управляти взаємодією [3].
 • Створювати культуру співробітництва та партнерства, яка сприяє ефективній взаємодії.

Україна, як і багато інших країн, переживає період постіндустріального підприємництва. Цей період характеризується динамічними змінами в технологіях, ринку, конкурентному середовищі. Ці зміни вимагають від українських підприємств гнучкості та адаптивності, а також здатності швидко реагувати на нові можливості та загрози. У цьому контексті взаємодія трансакційних синергій та оптимізація стратегічних зв'язків є важливим завданням для українських підприємств. Аналіз взаємодії цих факторів дозволяє підприємствам підвищувати свою гнучкість та адаптивність, а також ефективність.

Однак, війна в Україні, яка почалася в 2014 році, негативно вплинула на стан українського підприємництва. Внаслідок неї багато підприємств були пошкоджені або знищені, а інші були змушені призупинити свою діяльність. Це призвело до зниження продуктивності праці, зростання безробіття та погіршення економічного становища країни.

У цих умовах українські підприємствам необхідно докласти додаткових зусиль для підвищення своєї гнучкості та адаптивності. Вони повинні використовувати всі можливості для співпраці та партнерства з іншими підприємствами, а також з органами державної влади. Це дозволить їм швидше відновитися після війни та стати більш конкурентоспроможними в умовах постіндустріального підприємництва.

У сучасних умовах постіндустріального підприємництва підприємства все частіше стикаються з динамічними змінами зовнішнього середовища. Ці зміни вимагають від підприємств гнучкості та адаптивності, а також здатності швидко реагувати на нові можливості та загрози.

Одним із способів підвищення гнучкості та адаптивності підприємства є використання трансакційних синергій. Трансакційні синергії - це ефекти, які виникають внаслідок взаємодії між підприємствами. Вони можуть бути позитивними, коли взаємодія призводить до підвищення ефективності, або негативними, коли взаємодія призводить до зниження ефективності.

Оптимізація стратегічних зв'язків є важливим завданням для підприємства в умовах постіндустріального підприємництва. Аналіз взаємодії трансакційних синергій та оптимізації стратегічних зв'язків дозволяє підприємствам підвищувати свою гнучкість та адаптивність, а також ефективність. Також використання взаємодії трансакційних синергій та оптимізація стратегічних зв'язків може допомогти українським підприємствам подолати наслідки війни та стати більш конкурентоспроможними в умовах постіндустріального підприємництва.

Посилання

Barnett, W.P., & Burgelman, R.A. (2016). Strategic alliances: How to achieve success. Harvard Business Review, 94 (2), 80-92.

Kirichenko, O.V. (2022). Reform of Ukrainian entrepreneurship in the context of post-industrial development. Economics and entrepreneurship. No. 3(121).

Бондаренко, В.В. (2022). Динаміка мікроекономічних комплексностей в умовах постіндустріального підприємництва. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Економіка. №1 (165).

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-26